zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Přerov rozšiřuje možnosti třídění odpadu novými nádobami na oleje

08.07.2016
Recyklace
Přerov rozšiřuje možnosti třídění odpadu novými nádobami na oleje

Přerovská radnice rozšířila spektrum třídění odpadu. Na deseti místech města rozmístila také nádoby na použité tuky a oleje. Zelené nádoby s oranžovým víkem se objevily zejména na sídlištích. Dosud museli lidé nosit tuky a oleje do dvou sběrných dvorů, informovala ČTK mluvčí radnice Lenka Chalupová. Lidé mohou v Přerově třídit kromě papíru, skla, plastu či textilu od loňského roku také bioodpad.

Zelené nádoby s oranžovým víkem o objemu 120 litrů nechalo město rozmístit tento pátek. "Nádoby nejsou v žádném případě určeny pro technické oleje - převodové, motorové či tlumičové, ale ani pro maziva a kapaliny. Musí se jednat jen o jedlé oleje a tuky, které budou v pečlivě uzavřených plastových nádobách," uvedla Šárka Slezáková z Technických služeb města Přerova.

Nádoby podle jednatele technických služeb Bohumíra Střelce nabízejí další možnost, jak se ekologicky zbavit jedlých olejů a tuků. Umístěny budou u kontejnerů například v ulici Pod Skalkou, v Hranické, Kopaninách či na Velké Dlážce a v Jižní čtvrti. Svážet se budou podle potřeby. Pokud se sběrné nádoby osvědčí, budou podle Střelce přidávány na další místa.

V Přerově mohou lidé do speciálních kontejnerů třídit papír, sklo, textil, plastové lahve a od loňska také biologicky rozložitelný odpad. Město distribuovalo obyvatelům 3500 nádob na bioodpad, 600 kompostérů a 1200 kompostovacích sil. Kromě toho jsou lidem k dispozici dva sběrné dvory v ulicích Na Hrázi a Želatovská, kam mohou vozit vysloužilé věci.

Podle informací radnice každý obyvatel Přerova vyprodukoval loni 402,2 kilogramu komunálního odpadu, což je o osm kilogramů méně než v roce předchozím. Z toho vytříděný odpad činil na osobu 184,5 kilogramu, o 25 kilogramů více než v roce 2014, což z celkového množství komunálního odpadu představuje 45,87 procenta. Obyvatelé Přerova platí za odpady ročně 650 korun, letos byla částka stejná jako v loňském roce.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí