zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Honduras řeší tři vraždy ekologických aktivistů

10.07.2016
Šlendryján
 Honduras řeší tři vraždy ekologických aktivistů

Již třetí vraždu ekologického aktivisty během krátké doby řeší policie ve středoamerickém Hondurasu. Po vůdkyni místního indiánského hnutí Bertě Cáceresové a jednom ze členů její organizace potkal stejný osud její spolupracovnici Yaneth Urquíaovou. Její mrtvé tělo našla policie ve čtvrtek, uvedla agentura Reuters.

Žena známá bojem proti stavbám vodních elektráren a dolů na územích obývaných domorodci byla podle policie zavražděna dosudn neznámými pachateli v západní části země. Urquíaová byla pohřešována od středy, kdy odjela z domova na kole.

Členka nejvýznamější místní organizace hájící práva indiánů COPINH proslula zvláště svým bojem proti stavbě přehrady v regionu La Paz, která patřila společnosti vlastněné manželem místopředsedkyně honduraského parlamentu Gladys Lópezové. Právě ona a její muž jsou podle COPINH odpovědni za smrt aktivistky. Politička nařčení odmítla a prohlásila, že sama trvá na co nejrychlejším výkonu spravedlnosti pro pachatele.

Útoky na domorodé ekologické aktivisty začaly letos v březnu, kdy zemřela jejich vůdkyně Cáceresová, kterou zastřelila skupina mužů v jejím domě. Policie od té doby zadržela pět lidí včetně představitele hydroelektrárny, jejíž stavbě aktivistka bránila.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí