zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rosatom zahájil zkoušky plovoucí jaderné elektrárny

16.07.2016
Atomová energie
Rosatom zahájil zkoušky plovoucí jaderné elektrárny

V petrohradských loděnicích byly 1. července 2016 zahájeny zkoušky plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov. Jejich účelem je během nadcházejících 16 měsíců ověřit kvalitu výroby a montážních prací a ověřit správnou funkčnost všech zařízení na palubě včetně dvojice jaderných reaktorů. Poté bude elektrárna předána společnosti Rosenergoatom ke zkušebnímu provozu.

Výstavba plovoucí jaderné elektrárny probíhá v loděnicích společnosti Baltijskij zavod a dohlíží na ni zákazník, společnost Rosenergoatom, provozovatel všech ruských jaderných elektráren, a generální projektant jaderných reaktorů, použitých při stavbě elektrárny, konstrukční kancelář OKBM Afrikantov. Obě společnosti patří do struktury ruské korporace pro atomovou energii Rosatom.

Dokončení zkoušek je plánováno na 30. října 2017 a poté bude plavidlo Akademik Lomonosov, vybavené dvěma jadernými reaktory KLT-40S, přemístěno do města Pevek, které leží v odlehlé části východní Sibiře. Pro lokální síť odběratelů bude dodávat elektřinu, teplo a pitnou vodu vyrobenou odsolováním mořské vody. Celkový tepelný výkon dvojice reaktorů činí 300 MWt, což představuje maximální elektrický výkon 77 MWe, pokud bude plně využit k výrobě elektřiny. Při režimu kogenerace dojde ke snížení instalovaného výkonu na 70 MWe a zároveň bude dodáváno až 146 Gcal/h tepla, které bude možno využít k odsolení až 100 000 m3 mořské vody za den.

Plovoucí elektrárna bude uvedena do komerčního provozu nejpozději koncem roku 2019, kdy nahradí Bilibinskou jadernou elektrárnu. Tato elektrárna má čtyři grafitové reaktory s tlakovými kanály EGP-6 o celkovém instalovaném výkonu 48 MWe (část výkonu je použita k vytápění okolních obcí a průmyslových podniků, celkový tepelný výkon činí 248 MWt). Je největším dodavatelem tepla a elektřiny na Čukotce. Je to jediná jaderná elektrárna na světě v zóně permafrostu. První z bloků byl uveden do provozu v roce 1973 a od roku 2019 mají být bloky podle plánu postupně vyřazovány z provozu.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí