zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Evropská komise: České emise z malých zdrojů mají klesnout do roku 2030 o 14%

28.07.2016
Ovzduší
Klimatické změny
Evropská komise: České emise z malých zdrojů mají klesnout do roku 2030 o 14%

Evropská komise zveřejnila požadované příspěvky členských států ke snižování emisí skleníkových plynů z malých zdrojů. Česká republika je má do roku 2030 snížit o 14 % oproti úrovni roku 2005 [1]. Jedná se přitom zejména o emise plynoucí z provozu budov, dopravních prostředků a skládek odpadu. Emise z velkých průmyslových zdrojů včetně elektráren a tepláren jsou v Evropské unii regulovány systémem obchodování s emisními povolenkami (EU ETS) a dnešní rozhodnutí se na ně nevztahuje.

Oproti roku 2005, kdy české emise z malých zdrojů činily 62,1 milionů tun ekvivalentu CO2, došlo v České republice podle dat pro rok 2015 ke snížení o 1,45 % [2]. Navržené snížení o 14 % je v porovnání s vyspělými státy poměrně nízké: pro Švédsko činí 40 %, pro Německo 38 %, pro Francii 37 %.

Cesty k naplnění cílů ke snížení emisí jsou plně v kompetenci členských států. Aktivním nástrojem v České republice je například program Nová zelená úsporám. Ten názorně ukazuje, že na snižování emisí skleníkových plynů mohou vydělat lidé v domácnostech, kteří ušetří na účtech za vytápění. V dopravě a odpadovém hospodářství zatím podobně výrazný nástroj nemáme.

Hnutí DUHA k dosažení cíle doporučuje:

o posílit program Nová zelená úsporám na 16 miliard korun ročně,
o snížit produkci odpadů a zvýšit recyklaci komunálního odpadu z 35 % minimálně na 60 % (recyklace omezuje emise skleníkových plynů dvakrát lépe než náhrada skládkování odpadu energetickým využitím ve spalovně, spalování má navíc další negativní dopady),
o podporovat alternativy k individuální automobilové dopravě,
o oživit sektor obnovitelných zdrojů, které na rozdíl od uhelných elektráren mohou zajistit čistou elektromobilitu.

Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:

"Potenciál pro snižování emisí z malých zdrojů má Česká republika podstatně vyšší než Evropskou unií navrhovaných 14 %. Možnosti nejlépe vyniknou při porovnání emisí navázaných na vytápění špičkové budovy a domu postaveného před čtyřiceti lety. Nová zelená úsporám dokazuje, že ambiciózní program ke snižování emisí lze v České republice zvládnout. K tomu, abychom potenciál bez problémů využili, bude třeba vyvarovat se zbytečných chyb, jakou bylo například otevření kotlíkových dotací pro nové kotle na uhlí."Kontakty:

Karel Polanecký,
energetický expert, 775 778 202, karel.polanecky@hnutiduha.cz
Jan Piňos, média a komunikace, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí