zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Grónský ledovec letos opět dostává zabrat

06.08.2016
Klimatické změny
Grónský ledovec letos opět dostává zabrat

Družicové pozorování Grónska ukazuje, že i v letošním roce dochází k nadprůměrně velkému tání největšího pevninského ledovce světa. V červnu byla zaznamenána historicky nejvyšší červnová teplota naměřená na tomto ostrově, když hlavní grónské město Nuuk ohlásilo 24 °C. V tu dobu docházelo k tání až na 38 % plochy Grónska. To bylo na tu dobu rekordně velké tání.

V červenci již nebyly zaznamenány rekordní teploty, ale kolem 20. července díky teplé vlně docházelo k tání až na 45 % ledovcového příkrovu. Průměr pro tuto dobu přitom činí 25 %. Ke zdaleka největšímu tání zaznamenanému v roce 2012, kdy v jeden den tál ledovec na 90 % své plochy, je to sice ještě daleko, ale i tak je letošní tání v Grónsku opět výrazně nadprůměrné (budeme-li brát průměr za roky 1981-2010).

Znovu se tak potvrzuje trend minulých let, kdy v oblasti severního pólu dochází k výraznému oteplování. Je to velmi důležitý proces, protože grónský ledovec má velký potenciál pro zvýšení hladiny světového oceánu, a je v tomto směru nejnebezpečnější. Ledovec v Antarktidě je sice podstatně větší, ale u něho vzhledem k extrémně studenému klimatu zatím tání nehrozí, a to ani v případě výraznějšího oteplení. Grónský ledovec je táním mnohem více ohrožen. A pokud by roztál celý, mohl by zvednout hladiny oceánů až o 7 metrů. K tomu má ale stále ještě dost daleko.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí