zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Další pokus o nový tarif: dotkne se dvou milionů zákazníků v příštích 15 letech

23.08.2016
Energie
Další pokus o nový tarif: dotkne se dvou milionů zákazníků v příštích 15 letech

Až dvou milionů odběratelů do roku 2030 jako jsou běžné domácnosti, malopodnikatelé, školy a školky se dotkne připravovaný nový tarif na elektřinu. Proto musí hájit především jejich zájmy, nikoli zájmy elektrárenských gigantů. Předsedkyni Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou k tomu vyzvalo Hnutí DUHA poté, co oznámila přípravu speciálního tarifu pro samovýrobce elektřiny. První podobný pokus byl součástí takzvané Nové tarifní struktury. Ta skončila v koši poté, co vyšlo najevo, že byla šitá na míru zejména velkoproducentům a velkoodběratelům elektřiny.

Jak ve svém konzervativním odhadu očekává Ministerstvo průmyslu a obchodu, bezmála třetina domácností, škol a malopodnikatelů si během následujících 15 let pořídí vlastní zdroj elektřiny [1]. Ekologické organizace se domnívají, že to může být i o několik let dříve. Z celkových asi 5,9 miliónů odběratelů na nízkém napětí jde o více než dva milióny zákazníků, jak uvádí ve svých materiálech ERÚ [2].

Energetičtí experti Hnutí DUHA považují proto za zásadní, aby nový tarif pro samovýrobce reflektoval zájmy těchto 30 % zákazníků. Ti si totiž v malých solárních elektrárnách montovaných na střechu či fasádu vyrobí čistou elektřinu levněji, než za kolik jim energetické společnosti dodají elektřinu špinavou.

Samovýroba čisté elektřiny je pro moderní energetiku stejně důležitá jako úspory elektřiny: obě řešení totiž snižují odběry elektřiny ze sítě, tedy i nutnost vyrábět elektřinu z uhlí a uranu. To šetří ovzduší i lidské zdraví. Nový tarif by měl proto podle ekologů moderní trend samovýroby podporovat podobně, jako současné tarify motivují lidi kupovat si úsporné ledničky a žárovky.

Zavedení nového speciálního tarifu pro zákazníky, kteří mají vlastní zdroj elektřiny a jsou připojeni na nízkém napětí, oznámila předsedkyně ERÚ Vitásková. Nový tarif by měl začít platit od roku 2018 a nahradí celkovou změnu elektrických tarifů, kterou podle šéfky ERÚ v nejbližší době nakonec potřebovat vůbec nebudeme.

Martin Mikeska, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:

,,Než začne ERÚ nový tarif pro decentralizovanou výrobu elektřiny chystat, měl by jasně říct, že bude hájit zájmy i bezmála dvou miliónů zákazníků, jako jsou domácnosti, obce a malopodnikatelé, kteří si v následujících 15 letech pořídí na střechu nebo na fasádu vlastní zdroj elektřiny."

,,Poslední tarif pro zákazníky - samovýrobce, který představil ERÚ v už definitivně mrtvém návrhu Nové tarifní struktury, byl po odborné stránce naprostý paskvil. Ale především hrozil, že rok od roku levnější samovýrobu elektřiny zařízne. Proto trváme na tom, že má předsedkyně Vitásková položit na stůl jasný důkaz, že hájí zájmy domácností, obcí a malopodnikatelů, ne jen energetických gigantů."


Kontakty:

Martin Mikeska,
program Energie, Hnutí DUHA, 603 780 670, martin.mikeska@hnutiduha.cz
Vratislav Vozník, oddíl Komunikace, Hnutí DUHA, 607 258 508, vratislav.voznik@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí