zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nelegální skládka zmizí z Hůr, ve středu začíná její likvidace

24.08.2016
Odpady
Šlendryján
Nelegální skládka zmizí z Hůr, ve středu začíná její likvidace

Z obce Hůr na Českobudějovicku zmizí nelegální skládka odpadu. Odstraňování ekologické zátěže, kterou loni v létě zasáhl silný požár, začne ve středu. Skládka zabírá plochu o rozloze zhruba jednoho hektaru a podle odhadů je na ní přibližně 6000 tun odpadu. Likvidace, která bude stát osm milionů korun, by měla být hotova do konce letošního roku. ČTK to řekl starosta Hůr Jiří Borovka.

Pozemek, na němž se skládka nachází, má několik majitelů. Samotný odpad tam nechala v minulosti navozit společnost, která před časem zkrachovala. Jednání o likvidaci skládky začala loni bezprostředně po požáru. "Bylo to složité a musím to označit za malý zázrak, že se nám to podařilo dotáhnout do konce," řekl Borovka.

Náklady z 80 procent zaplatí Státní fond životního prostředí. Část potom uhradí Jihočeský kraj a statutární město České Budějovice. Každý z těchto subjektů investuje do akce 300.000 korun. Zbývající milion korun zaplatí obec Hůry. "Přitom hospodaříme s rozpočtem o objemu pět milionů korun. Proto tuhle situaci vždycky přirovnávám k tomu, aby si někdo zkusil žít dva měsíce v roce zadarmo," uvedl Borovka. Dodal, že si obec na uhrazení milionové částky nebude brát žádný úvěr a chce ji financovat z vlastních zdrojů.

Nelegální skládku loni v srpnu zasáhl požár, který hasiči likvidovali několik dní. Podle vyšetřování objekt někdo úmyslně zapálil. Na skládku vozila materiál zkrachovalá firma z Německa a chtěla s ním dále obchodovat. Šlo například o staré koberce, pneumatiky nebo plasty.

Marek Bílek

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí