zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Chemikálie z centra Lovosic zmizely, kraj přispěje na sanaci

07.09.2016
Sanace, staré zátěže
Chemikálie z centra Lovosic zmizely, kraj přispěje na sanaci

Nebezpečné chemikálie z bývalé olejny v centru Lovosic na Litoměřicku byly odstraněny, zbývá překontrolovat areál. Krajští zastupitelé dnes schválili příspěvek 250.000 korun městu na úhradu nákladů na sanaci. Celkové náklady na odstranění ekologické zátěže jsou 2,4 milionu korun.

Radnice na sanaci získala dotaci z ministerstva životního prostředí, část nákladů uhradí z vlastního rozpočtu. "Náklady budeme vymáhat po původci odpadů," řekl dnes ČTK vedoucí odboru životního prostředí lovosické radnice Vojtěch Hamerník.

Kvůli 700 tunám chemikálií už v minulosti Česká inspekce životního prostředí uložila několik pokut firmě Wowitra. Podle Hamerníka je současným vlastníkem nemovitostí Belgičan Beyne Bruno Beatrice. "Právě na majiteli bude záležet, co bude s areálem dál. Město moc možností, jak to ovlivnit, nemá," podotkl Hamerník.

Sanace areálu začala 1. června. Areál o rozloze zhruba 2,5 hektaru je v bezprostřední blízkosti centra, v okolí jsou školy, kolem denně chodí děti. Hrozbou bylo hlavně to, že by chemikálie mohly začít hořet. V sudech byly většinou surové oleje, ve skleněných nádobách kyseliny. V olejně byl i radioaktivní odpad.

Celá sanace měla trvat zhruba čtyři měsíce. "Všechny odpady, které měly být odvezeny, jsou pryč. Následovat bude kontrolní den a vyřízení papírových formalit, čímž sanace skončí," uvedl Hamerník.

Lovosice žádaly kraj o dotaci na odstranění odpadů už před dvěma lety, tehdy ji zastupitelé odmítli. Letos v květnu radnice požádala kraj o finanční spoluúčast kraje ve výši 250.000 korun. Dotaci dnes schválilo všech 40 přítomných zastupitelů. Peníze samospráva poskytne z Fondu pro mimořádné události Ústeckého kraje.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí