zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Brabec věří, že zákon o ovzduší u Ústavního soudu obstojí

08.09.2016
Ovzduší
Brabec věří, že zákon o ovzduší u Ústavního soudu obstojí

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) věří, že novela zákona o ochraně ovzduší obstojí před Ústavním soudem. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně po schválení předpisu dolní komorou. Pravicová opozice předtím avizovala, že novelu u Ústavního soudu napadne, protože zasahuje do práva na soukromí a domovní svobody. Brabec je s výslednou podobou předpisu spokojen, považuje ji za vyváženou.

Ministr připomněl, že samotné fyzické kontrole úředníků v domácnosti, za jejíž odmítnutí má hrozit postih až 50.000 korun a která ODS a TOP 09 vadí především, musí předcházet řada kroků. Kontrola v domácnosti až krajním řešením. "Reálně těch případů bude minimum, především sázíme na to, že tady bude určitý preventivní účinek normy," řekl Brabec. Dnes podle něj obce nemají možnost spalování různých materiálů postihnout.

Úpravu ministerstvo probíralo s řadou expertů, podle kterých splňuje všechny požadavky, aby vyhověla ústavě, řekl Brabec. "Jeden z ústavních principů se týká i ochrany životního prostředí. Myslíme, že po více než roční debatě se to vyvážení (ústavních principů) podařilo nastavit dobře," uvedl.

Podobný princip podle Brabce už funguje v zákoně o ochraně zdraví, kdy mohou při zvýšené hladině hluku do domácností vstoupit pracovníci hygienické stanice. "Pro mě je daleko větší ohrožení emise karcinogenních látek, než třeba ze zvýšené hladiny hluku," řekl ministr. Když už postup jednou Sněmovna schválila v analogickém případě, není jasné, proč by měl přijít v tomto případě návrh na zrušení zákona, uvedl Brabec. Právo opozice na jeho využití však respektuje.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
10
6. 2021
10.6.2021 - Veletrh, výstava
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí