zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dochází nám herci!

17.09.2016
Obecné
Příroda
Ekologická dovolená, cestování
Dochází nám herci!

Jak si vede pes v roli lva pustinného? Mezinárodní festival dokumentárních filmů o životním prostředí Ekotopfilm ukazuje, že moc dobře ne. Přijďte na festival, dokud je na co se dívat.

Mnohé druhy zvířat po celém světě jsou na pokraji vyhynutí. Až z naší planety vymizí úplně, už nebude možné pozorovat je ve volné přírodě a natáčet přírodopisné filmy z africké savany nebo indonéského pralesa.

Role lva pustinného se budou muset ujmout psi, nosorožce bílého prase domácí a papouška kakadu holubi z ulic města. Ekotopfilm upozorňuje, že papouška kakadu s nádhernou jasně žlutou chocholkou žádný holub nahradit nedokáže.

Řeč ovšem není jen o exotických druzích. V ohrožení jsou i zvířata, která jsme ještě donedávna běžně potkávali v české přírodě. Věděli jste, že v poslední době rapidně ubývá třeba populace vrabce domácího? Nenápadný hnědý ptáček, kterému nikdo nevěnuje příliš pozornosti a je brán za samozřejmou součást každého města, z nich pomalu mizí. Za posledních třicet let jich ubyla více než polovina. Podobně jsou na tom třeba i skřivani, pěnkavy nebo čejky. Ptáci jsou nejlepším indikátorem stavu životního prostředí, protože rychle reagují na změny. K jakým změnám v tuzemsku dochází, nejlépe ukazuje seznam ohrožených druhů, na kterém se dnes ocitá už více než polovina českých druhů ptactva. U savců se jedná zhruba o pětinu, zdaleka nejvíce ovšem trpí bezobratlí, jako třeba motýli. V úbytku motýlích druhů stojí Česko z evropských zemí na špici. Příčinou je ztráta přirozeného prostředí, způsobená neustálým zastavováním měst i změnami v hospodaření probíhající od druhé půlky minulého století. Rozhlehlé lány kukuřice či řepky jsou pro zvěř příliš ,,biologicky sterilní" a nenacházejí v nich rozmanitost a potravu, kterou pro svůj život potřebují.

Ekotopfilm promítá řadu filmů s tématikou ohrožených druhů z české přírody i exotických krajin a ukazuje divákům jejich důležitost a krásu. Hlavní část festivalu proběhne 15.-19. října v Hotelu Olšanka v Praze, poté se v rámci festivalové tour přesune do padesáti měst po celé republice.

Více informací na: www.ekotopfilm.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí