zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Děti Země navrhly Jihomoravský kraj do ankety Zavřeno

17.09.2016
Šlendryján
Děti Země navrhly Jihomoravský kraj do ankety Zavřeno

Děti Země - Klub za udržitelnou dopravu nominovaly do 14. ročníku soutěže Otevřeno x Zavřeno o kvalitě veřejné správy do kategorie Zavřeno Jihomoravský kraj, který odmítal řešit deset jejich žádostí o informace s obstrukčně-šikanózními tvrzeními, že nezná jejich identitu a kdo je zastupuje. Přitom Děti Země od roku 2006 s úřady vždy komunikují s elektronicky zaručeným podpisem, takže šlo o účelově zástupný problém. Veřejnost může o všech nominacích hlasovat do 18. září, výsledky budou 29. září 2016.

,,Postup kraje považujeme za absurdní, neboť naše žádosti o informace byly až do roku 2015 vyřizovány bez obstrukcí, dokonce s námi komunikovali i úředníci, kteří letos náhle ztratili paměť, když tvrdili, že nás neznají. Připadá nám, že všech devět osob musí být obětí nějakého silného politického tlaku od vedení kraje v čele s Michalem Haškem, neboť patříme mezi největší kritiky výstavby dálnice D52 na Vídeň přes Mikulov, schválení Zásad územního rozvoje kraje bez posouzení alternativní silniční koncepce a odsunutí železničního nádraží v Brně," upozorňuje vedoucí výboru Dětí Země - Klubu za udržitelnou dopravu Miroslav Patrik.

Žádosti byly podávány od února do června 2016 a reakce devíti úřednic a úředníků byly téměř identické: Zaslání výzvy o doložení, který pobočný spolek Dětí Země žádost podal a kdo ho zastupuje. A pak následovalo odložení žádosti. Zcela bylo ignorováno, že žadatel je zřejmý, neboť žádosti byly podepsané elektronickým podpisem.

Dětem Země dalo nakonec za pravdu nadřízené Ministerstvo vnitra, které postup kraje označilo za bizarní: ,,Ministerstvo vnitra proto nemá pochyb o tom, že žadatelem i podatelem stížnosti je pobočný spolek Děti Země - Klub za udržitelnou dopravu... jeví se nesouladným se základními zásadami činnosti správních orgánů, pokud povinný subjekt bez jakéhokoli důvodu vyzve k doplnění žádosti žadatele, s nímž ,,komunikuje" několik let, a který musí být povinnému subjektu dobře znám."

,,Obstrukce Haškova úřadu ještě ale neskončily, neboť nyní opět se zástupnými důvody odmítá poslat příjmy šesti úřednic a úředníků za rok 2015, neboť bychom tyto informace údajně zneužili," doplňuje ještě Patrik, který dále připomíná, že kraj byl nominovaný i za odmítání poskytnout informace o letišti v Tuřanech.

Na účelovou šikanu Dětí Země přistoupilo těchto 9 osob: Pavlína Krásná a Radomír Zimek s Romanem Heinzem (odbor kontrolní a právní), Petra Košťálová a Hana Kladivová s Martinem Koníčkem (odbor kanceláře ředitelky), Pavel Kobylka s Rostislavem Snovickým (odbor dopravy) a Věra Vojáčková (ředitelka).

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí