zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Slovensko ratifikovalo pařížskou dohodu o klimatu

29.09.2016
Klimatické změny
Slovensko ratifikovalo pařížskou dohodu o klimatu

Slovensko ratifikovalo pařížskou dohodu o klimatu, která má zpomalit oteplování planety a zmírnit jeho důsledky. Ratifikační proces završil svým podpisem prezident Andrej Kiska, vyplývá z dnešního oznámení prezidentské kanceláře.

Základním cílem dohody, která byla koncem loňského roku sjednána v Paříži, je udržet vzestup průměrné globální teploty oproti předindustriálnímu období pod dvěma stupni Celsia a co nejvíce se přiblížit hodnotě 1,5 stupně.

Počátkem září dohodu přijaly Spojené státy a Čína, které jsou největšími producenty oxidu uhličitého na světě a které jsou společně odpovědné za téměř 40 procent světových emisí tohoto skleníkového plynu. Před nimi smlouvu přijalo už více než 20 zemí.

Slovenské předsednictví dříve oznámilo, že chce ratifikační proces v EU koordinovat tak, aby ho unie stihla dokončit do 7. října. Česká vláda návrh ratifikace dokumentu OSN schválila minulý týden.

Zatímco většina státníků považuje dokument za silný, kritici mu vyčítají třeba to, že nestanoví závazné termíny omezování emisí. Někteří vědci tvrdí, že slíbené závazky jednotlivých zemí k dosažení zmíněného teplotního cíle nepostačí.

Adrian Bobok

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí