zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Senátní výbor se neshodl na podpoře malých vodních elektráren

30.09.2016
Vodní energie
Senátní výbor se neshodl na podpoře malých vodních elektráren

Senátní hospodářský výbor se dnes neshodl na postoji k návrhu senátorky Jitky Seitlové (za SZ), která chce v novele zákona o podporovaných zdrojích energie navrátit nárok na podporu části malých vodních elektráren. Senátor František Bradáč (KDU-ČSL) navrhoval zamítnutí návrhu a zdůvodňoval ho jeho retroaktivitou. Ruku pro zamítnutí však zvedli jen tři senátoři. Předloha tak půjde na projednání v plénu Senátu bez doporučení výboru.

Předloha má navrátit výrobcům elektřiny z rekonstruovaných malých vodních elektráren nárok na podporu výroby elektřiny, o který přišli začátkem letošního roku. Návrh se podle Seitlové týká 66 malých vodních elektráren, které byly rekonstruovány nebo modernizovány od října 2013 do konce loňského roku. Nárok na podporu měli výrobci energie z těchto elektráren jen do konce roku 2015. Připravila je o něj v přechodných ustanoveních loňská změna zákona, podle níž byly takovéto elektrárny uvedeny do provozu až k letošnímu 1. lednu, přestože fungovaly už dříve. Senátorská novela by to měla napravit.

Seitlová chce pro výrobce elektřiny z těchto elektráren kompenzaci za nevyplacenou podporu v letošním roce. Celková letošní výše nyní neposkytované podpory pro tyto elektrárny dosahuje zhruba 210 milionů korun.

Senátor Bradáč řekl mimo jiné, že podle jeho názoru jde v návrhu o pravou retroaktivitu; předloha podle něj zasahuje do přechodných ustanovení již účinného zákona. Jak uvedl, touto cestou se vzniklý problém napravit nedá. Senátorka Seitlová na výhrady odpověděla, že retroaktivita je možná, pokud je ve prospěch těch, které přechodné ustanovení v zákoně poškodilo.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí