zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dobrovolnická akce 72 hodin na startu: registrace projektů začíná

30.09.2016
Obecné
Příroda
Ekologická dovolená, cestování
Ekologické vzdělání a výchova
Urbánní ekologie
Dobrovolnická akce 72 hodin na startu: registrace projektů začíná

Třídenní dobrovolnický projekt 72 hodin, organizovaný Českou radou dětí a mládeže (ČRDM), o sobě dá v říjnu vědět svým pátým ročníkem...

Uskuteční se v termínu od 13. do 16. října - v tomto rozmezí chtějí nadšenci po celé naší republice ,,pomáhat, protože chtějí". Registrace jejich nápadů - dílčích projektů - byla právě spuštěna na www.72hodin.cz. V praxi může jít o celou škálu nejrůznějších nezištných aktivit. Nejen o ,,tradiční" úklid dětských hřišť, parků či autobusových zastávek, ale třeba také o přípravu sportovního odpoledne pro děti z dětského domova, divadelního vystoupení pro seniory nebo o obnovu zanedbaného přírodního zdroje pitné vody.

Mladý herec Matyáš Valenta, který se stal jedním z patronů letošního ročníku, na adresu 72 hodin říká: ,,Vím, že pomáhat není v dnešní době pro každého samozřejmostí. Proto se mi projekt 72 hodin hodně líbí. Myslím, že může spoustě lidem ukázat, že pomoct někomu nemusí být nic náročného a že bychom si měli pomáhat nejen v rámci charitativních akcí."

Podobně jako v uplynulých letech počítají pořadatelé 72 hodin i v roce 2016 s účastí především dětí ze školních tříd a z kamarádských part, stejně jako dobrovolníků z rozličných dětských a mládežnických spolků. K těm všem - ale i k jednotlivcům rozhodnutým přidat se k dílčí akci organizované třeba někým jiným z jejich městské části, městečka či vesnice - tedy směřují povzbudivá slova Matyáše Valenty: ,,Jste bezvadní, že jste do toho šli! Zkuste ještě přemluvit i svoje kamarády a kamarádky, ať to taky zkusí. Když budeme pomáhat ostatním, budou i ostatní pomáhat nám!" Registr akcí je na výše uvedené adrese projektového webu otevřený všem, kteří to s pomocí druhým myslí vážně.

Loni se do takto přihlášených 620 akcí pustilo přes 29.000 lidí. Vzhledem k tomu, že se jednalo o již čtvrtý ročník 72 hodin a že srovnání čísel i za předchozí léta vyznívá stejně - vždy ve prospěch mladšího z obou porovnávaných ročníků - dá se dnes už hovořit o trendu. Nakolik bude patrný i letos, uvidíme za pár týdnů.

Projekt 72 hodin není ovšem výsadou pouze dobrovolníků v České republice, ale také v jiných evropských státech, kde probíhá. Například na Slovensku, ve Švýcarsku, v Maďarsku, v Rakousku, ve Slovinsku či v Bosně a Hercegovině.

Česká rada dětí a mládeže byla založena v červenci 1998 osmi sdruženími dětí a mládeže. Dnes sdružuje 98 členských organizací (mezi nimi většinu celostátních organizací dětí a mládeže), představujících kolem 200 000 individuálních členů. Členy ČRDM jsou sdružení velmi malá i ta největší, včetně deseti krajských rad mládeže. #CRDM_cz

72 hodin jsou tři dny plné dobrovolnických aktivit, které se po celé ČR konají již po páté. Projekt České rady dětí a mládeže nabízí malým i odrostlejším dobrovolníkům šanci zažít neopakovatelné zážitky se svými kamarády a hledat odpověď na otázku - Dokážeme za 72 hodin zlepšit své okolí? #72hodin

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí