zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nejvyšší správní soud potvrdil pokutu 10 milionů pro firmu Reality Hrádek, která navezla téměř 50 tisíc tun odpadu na stavbu elektrárny

13.10.2016
Odpady
Šlendryján
Nejvyšší správní soud potvrdil pokutu 10 milionů pro firmu Reality Hrádek, která navezla téměř 50 tisíc tun odpadu na stavbu elektrárny

Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost, kterou podala společnost Reality Hrádek, a.s. (dříve Železárny Hrádek a.s.) proti pokutě 10 milionů korun, kterou jí v roce 2013 uložili inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z oddělení odpadového hospodářství v Plzni. Po Městském soudu v Praze tak zjištění ČIŽP, že s odpady s nadlimitní koncentrací škodlivin bylo nakládáno na místě k tomu neurčeném, potvrdil i Nejvyšší správní soud. Firma tak neuspěla se svými stížnostmi a měla by sankci zaplatit.

Společnost na pozemcích v katastru obce Nová Huť na Rokycansku, v místech, kde se tehdy stavěla a nyní už stojí fotovoltaická elektrárna, provedla terénní úpravy velkým množstvím odpadu ze stavebních sutí a ze zpracování strusky. ,,Jednalo se o více než 46 tisíc tun odpadu, který v některých ukazatelích překračoval zákonné limity škodlivin," popsala případ Petra Horčicová, ředitelka Oblastního inspektorátu ČIŽP v Plzni.

Už v minulosti přitom ČIŽP jednu pokutu firmě uložila, a to 1,5 milionu korun za nelegální předání odpadu ze zpracování strusky dalším 25 společnostem a neuvedení, o jaký materiál ve skutečnosti jde. ,,Přes deset tisíc tun této odpadní strusky, v níž byly překročeny zákonné limity pro chrom, kadmium, vanad a nikl, pak stavební firmy použily k opravám silnic, lesních cest, zásypům kanalizace a jako příměs do betonových podlah," uvedla Horčicová. Firma ani u této pokuty neuspěla se soudní žalobou. Městský soud v Praze žalobu v roce 2015 zamítl[1].

Právě porušování odpadového zákona patří už několik let k nejčastějším prohřeškům, které ČIŽP pokutuje.

,,Z celkových 2941 pokut, které jsme loni uložili, bylo právě 1060 za odpady. Případy, kdy někdo naveze velké množství odpadů na pozemky, které k tomu nejsou určené, považujeme za velmi nebezpečné. Vážně to ohrožuje přírodu a kvalitu podzemních i povrchových vod," komentoval Erik Geuss, ředitel ČIŽP.


Blíže nespecifikovaný obrázek

Blíže nespecifikovaný obrázek

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí