zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ECHA zveřejnila překlad Praktického průvodce Jak používat a oznamovat (Q)SAR

10.10.2016
Chemické látky
ECHA zveřejnila překlad Praktického průvodce Jak používat a oznamovat (Q)SAR

Aktualizovaný praktický průvodce byl přeložen do 22 jazyků členských zemí EU.

Nařízení REACH v příloze XI stanoví, že standardní režim zkoušek na zvířatech lze upravit použitím jiných než zkušebních metod, jako jsou (kvantitavní) vztahy mezi strukturou a aktivitou -- (Q)SAR, pokud jsou splněny určité podmínky.

Praktický průvodce "Jak používat a oznamovat (Q)SAR", verze 3.1 byl ECHA zveřejněn v červenci 2016 a následně přeložen do 22 jazyků členských zemí EU. Průvodce uvádí přehled důležitých aspektů, které třeba vzít do úvahy při předpovídání vlastností látek pomocí modelů (Q)SAR definovaných v nařízení REACH a aspektů, které Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) rovněž bere v úvahu při hodnocení výsledků (Q)SAR. Průvodce poskytuje užitečné příklady osvědčených postupů pro předpovědi vycházející z široce používaných a volně dostupných softwarových programů (Q)SAR.

Aktualizovaný průvodce také rozšiřuje kapitolu o modelech (Q)SAR, která je obsažena v Praktickém průvodci "Jak používat alternativy ke zkouškám na zvířatech" a vyhovět požadavkům na informace pro účely registrace podle nařízení REACH.

Vysvětlivky: (Q)SAR -- (quantitative) structure--activity relationships

Další informace - Praktické průvodce

Zdroj: ECHA webové stránky

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí