zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Chomutov uvažuje o zvýšení poplatku za odpad, lidé málo třídí

04.10.2016
Odpady
Urbánní ekologie
Chomutov uvažuje o zvýšení poplatku za odpad, lidé málo třídí

Chomutovská radnice uvažuje o zvýšení poplatku za odpad. V současnosti lidé platí 250 korun za rok, od příštího roku by to mohlo být až 500 korun ročně. Novinářům to dnes řekl primátor Daniel Černý (PRO Chomutov). Lidé podle radních málo třídí a náklady jsou vysoké. Přimět občany k větší separaci smetí má pilotní projekt ve čtvrti Zadní Vinohrady.

Skutečné náklady za svoz odpadu na občana jsou podle Černého 619 korun. Sazbu doposud město dotovalo z výnosu daně z nemovitosti. Radní nyní budou jednat o nové ceně a svůj návrh předloží zastupitelstvu. Pokud zastupitelstvo částku schválí, začít platit 500 korun by mohli obyvatelé Chomutova od příštího roku. Stejný poplatek za odpad platí lidé v Ústí nad Labem či v Děčíně, naopak v Mostě a Teplicích je svoz pro občany zdarma.

Lidé v Chomutově platili 500 korun ročně za svoz odpadu už před dvěma lety. Částku vedení města snížilo na polovinu před komunálními volbami v roce 2014.

Obyvatelé Chomutova podle náměstka primátora Mariana Bystroně (PRO Chomutov) málo třídí. V popelnicích na směsný odpad končí i plasty a bioodpad. Tím také klesají příjmy města za prodej druhotných surovin. Radnice se proto rozhodla toto změnit ve zkušebním projektu ve čtvrti Zadní Vinohrady. Tam technické služby navezou hnědé kontejnery na bioodpad, vedle toho k rodinným domům přistaví žluté popelnice na plast, který podle Bystroně tvoří až třetinu komunálního odpadu.

Pokud to budou majitelé domů žádat, mohou jim popeláři dát místo kontejnerů pytle na plasty, které budou odvážet při vyvážení popelnic. Náklady na projekt jsou podle Bystroně 850.000 korun.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
INISOFT s.r.o.
1
12. 2020
1.12.2020 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
8
12. 2020
8.12.2020 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí