zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zelenou stuhu za zeleň letos dostala Kostelní Lhota na Nymbursku

14.10.2016
Urbánní ekologie
 Zelenou stuhu za zeleň letos dostala Kostelní Lhota na Nymbursku

Celostátním vítězem klání o Zelenou stuhu se letos stala Kostelní Lhota na Nymbursku. Cenu za péči o zeleň a životní prostředí získala při své premiérové účasti v soutěži. Druhé místo obsadilo město Skalná na Chebsku, třetí bylo Osíčko na Kroměřížsku, kterému se podobného ocenění dostalo již v letech 2001 a 2003. Ceny dnes hodnotitelská komise vyhlásila a předala v sídle Senátu.

Kostelní Lhota vyhrála nejen díky současné výsadbě v ulicích, ale i díky projektům školního arboreta nebo přírodní zahrady mateřské školy. Komise ocenila také aleje, cyklostezku či péči o rybník na návsi. Roli sehrál i celkový dlouhodobý přístup a koncepce údržby zeleně v obci včetně práce dobrovolníků při pravidelných výsadbách stromů. Obec se zhruba 850 obyvateli získala kromě vítězné trofeje možnost využít dotaci 700.000 korun na další péči o zeleň.

Skalná i Osíčko dostaly podobnou dotaci ve výši 400.000 korun tak jako další krajští vítězové. V Osíčku komise ocenila nové koupaliště, využívání tradičních materiálů nebo kořenovou čistírnu. Skalná si komisi získala mimo jiné promenádou a péčí o rybník pod románským hradem Vildštejn nebo spoluprací s architekty na obnově kulturního dědictví.

Zápolení o Zelenou stuhu se koná v rámci soutěže o vesnici roku, která se pořádá od roku 1995. Vyhlašují ji Spolek pro obnovu venkova, ministerstvo pro místní rozvoj, Svaz měst a obcí a ministerstvo zemědělství.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí