zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dotaz: IČP a samostatná provozovna

19.10.2016
Odpady
Firemní ekologie
Dotaz: IČP a samostatná provozovna

Dotaz:

Jsme úklidová společnost, zajišťující úklid pro zákazníky po celé ČR. V ŽR máme zapsáno pouze deset provozoven, ale odpad nám vzniká i mimo provozovny. Např. ve společnosti XY zajišťujeme facility management a vzniká nám tam odpad. V ŽR není na této adrese uvedena naše provozovna. Jaké IČP tedy poskytnout oprávněným osobám? Vlastní IČP provozovny či sídla se nevyplňuje a uvádí se pouze ORP a popis, kde vzniká odpad a při jaké činnosti?

Odpověď:

V případě, že je samostatná provozovna současně provozovnou původce odpadu s přiděleným IČP - uvede se v průběžné evidenci i v hlášení o produkci odpadů příslušné IČP.

V dotaze uvádíte, že Vaší společnosti vzniká odpad i mimo Vaše provozovny s IČP (např. nemovitosti, kde zajišťujete facility management), nejsou Vašimi provozovnami ve smyslu živnostenského zákona a nemají tudíž přiděleno IČP.

S takovou možností počítá jak zákon o odpadech v §39 odst. 1, ale i novelizovaná vyhláška o podrobnostech nakládání s odpady (např. ve své příloze 20). I v tomto případě se užívá pojem ,,samostatná provozovna". Původce odpadů tuto samostatnou provozovnu, pro potřeby vedení průběžné evidence odpadů a pro ohlašování odpadů, jednoznačně identifikuje interním číslem provozovny, které si zvolí sám (dle současného vyhlášeného datového standardu ISPOP je dovoleno použít interní Identifikační číslo provozovny (IČP) s maximálním počtem znaků 12, počítá se včetně mezer). Toto číslo je nutné užívat v rámci celého kalendářního roku (ohlašovacího období).

V případě vzniku odpadu mimo provozovnu (hlášení za činnost) se zde vyplňuje kód ORP/SOP z číselníků správních obvodů vydaných Českým statistickým úřadem. Vyplňuje se i název provozovny, kdy se uvede stručné označení činnosti, při které odpad vznikl.

Příloha č. 26 vyhlášky o podrobnostech nakládání s odpady uvádí, že v případě nakládky (nebezpečných odpadů) mimo provozovnu (např. stavba) se do IČP vyplňuje kód ORP/SOP z číselníku správních obvodů vydaných Českým statistickým úřadem.

Autor: Ing. Petr Šulc,

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí