zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministerstvo financí řeší starou ekologickou zátěž u Postřižína

25.10.2016
Sanace, staré zátěže
 Ministerstvo financí řeší starou ekologickou zátěž u Postřižína

Ministerstvo financí řeší likvidaci staré ekologické zátěže z doby před rokem 1989, která znečistila podzemní vodu. Místo je nedaleko vodochodského letiště v katastrech obcí Postřižín a Vodochody nedaleko Prahy. Likvidaci zátěže má platit stát, ministerstvo financí ještě prověřuje další údaje. Obdrželo podnět obce Postřižín k přezkoumání hospodárnosti vynakládání veřejných prostředků a správnosti dokumentace. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva financí Filip Běhal.

Podnět ministerstvo prošetřuje a svolalo jednání, na kterém se chystá vyslechnout a vyhodnotit stanoviska všech zainteresovaných stran. Ministerstvo podle mluvčího usiluje o maximální objektivitu, proto si vyžádalo ověření údajů Českou inspekcí životního prostředí. Zpracování dalších posudků zatím podle něj není v plánu.

Předpokládanou cenu sanace ministerstvo nesdělilo, nechce tak ovlivňovat uchazeče o chystanou veřejnou zakázku. "Cena sanačního zásahu bude stanovena v otevřené soutěži neomezeného počtu kvalifikovaných uchazečů," uvedl Běhal.

Lokalita se nachází v západní polovině areálu Aero Vodochody a také částečně poblíž jižní části Postřižína. Podle informací z předběžného oznámení o zakázce, které ministerstvo financí zveřejnilo v únoru, měla sanace začít letos v září, délka prací včetně dvouletého monitoringu po jejich dokončení, má trvat deset let.

Ekologickou zátěží je půda s obsahem chlorovaných a ropných uhlovodíků, které mohou znečistit podzemní vodu i mimo zasažené území. Součástí prací je například instalace sanačních technologií, čerpání zasažené vody a použití speciálních látek, které na sebe navážou škodliviny a další.

Sandra Bejšáková

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí