zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Podzim - období létajících odpadků

24.10.2016
Odpady
Podzim - období létajících odpadků

Nastal podzim, období charakteristické nejenom překrásně zbarveným listím, ale také větrným počasím. A větrné počasí nám umí udělat spolu s "košehrabkami" takový nepořádek ve městech, že by bylo zapotřebí neprodleně vyhlásit akci "Ukliďme Česko" ještě jednou před prvním sněhem. A přitom je v moci nás všech tento podzimní nepořádek omezit. Jak na to?

1) Řádně a pokaždé uzavírat nádoby na odpad

2) Pokud možno mít odpadové nádoby umístěné uvnitř objektů, zamezí se tím převracení zejména plastových menších nádob ve větru a vyvátí lehkých složek odpadů (pytlíků apod.) z odpadových nádob

3) Pokud to tak nejde, zkuste se domluvit s radnicí nebo se sousedy a "popelnice" přivažte k nějaké tyči nebo pro ně nechte vybudovat ohrádku či nějakou skříňku. Někdy také pomůže zátěž na dně popelnice.

4) Umístění odpadových nádob uvnitř objektu zamezí také přehrabování "košehrabků" v nádobách

5) Vybírání nádob na tříděný sběr je v podstatě krádež. Obec totiž za odpad, jež umístíte do obecních kontejnerů na tříděný sběr dostane určitý bonus. Nemusí potom stále zvedat ceny za svoz odpadů. Takže pokud vidíte, že někdo systematicky vybírá nádoby a odnáší spousty papíru, neváhejte a zavolejte radnici, městskou policii apod. Zabráníte také nepořádku v okolí nádob a jeho vyvanutí do okolí.

6) V případě, že vidíte nepořádek okolo nádob ukliďte jej nebo v případě odpadových nádob obce informujte radnici apod. Můžete použít i aplikaci pro chytré mobily ZmapujTo.cz.

7) Udržujte v okolí svého bydliště pořádek, neodhazujte odpadky při cestě autem apod.

ZDROJ: Enviweb

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí