zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

SFŽP bude příští rok hospodařit s 1,5 mld., stejné jsou i výdaje

07.11.2016
Obecné
SFŽP bude příští rok hospodařit s 1,5 mld., stejné jsou i výdaje

Státní fond životního prostředí bude příští rok hospodařit s 1,5 miliardami korun, ve stejném objemu se předpokládají i výdaje. Řekl to dnes ČTK Petr Valdman po jednání sněmovního výboru pro životní prostředí. Rozpočet bude podle něj vyrovnaný tak jako v předchozích letech. Výbor pro životní prostředí, v němž dnes na projednání rozpočtu fondu usedlo pouze pět poslanců z patnácti, doporučil Sněmovně rozpočet ke schválení.

"Co se týká výdajů na příští rok, plánujeme nejvíce prostředků na oblast likvidace ekohavárií, ekozátěží, na podporu alternativní dopravy nebo na vyhledávání nových zdrojů pitné vody pro obce a města," uvedl šéf fondu. Pro ně se má v příštím roce uvolnit minimálně dalších 100 milionů korun.

Plánované příjmy fondu pro rok 2017 se podobají letošním. Výdaje budou ale nižší, předpokládá Valdman. Je to podle něj díky tomu, že se fond finančně dotacemi nepodílí na projektech v Operačním programu Životní prostředí, ale nabízí spolufinancování pouze půjčku. "Víceméně nám nyní půjčky dorovnávají standardní pokles díky tomu, že se zlepšuje životní prostředí," poznamenal Valdman.

Fond letos snížil počty zaměstnanců o 40 míst, počítá, že jejich počet bude klesat i v dalších letech. Většina má smlouvu na dobu určitou a pro jednotlivé projekty, dodal Valdman. Vedení fondu také hledá jinou budovu pro své hlavní sídlo v Praze, kde je v nájmu, a s menšími prostory.

Příjmy státního fondu tvoří především platby za znečišťování nebo poškozování životního prostředí, jako třeba poplatky za vypouštění odpadních vod, odvody za odnětí půdy, poplatky za znečištění ovzduší nebo za ukládání odpadů a s tím spojené i splátek poskytnutých půjček a úroků.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí