zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Brazilský Petrobras hlásí objev významného ložiska ropy

09.11.2016
Energie
Brazilský Petrobras hlásí objev významného ložiska ropy

Brazilský petrochemický gigant Petrobras oznámil na počátku října objev ložiska ropy o ,,významném objemu" v poli Bacia de Campos, které bylo objeveno již před 42 lety a je hlavní těžební oblastí v brazilských pobřežních vodách.

Zatímco dosud se v Bacia de Campos těžila ropa vesměs z mělkých vrstev mořského dna, nynější vrty objevily velice kvalitní ropu až pod vrstvami písku a soli v hloubce přes 4 600 metrů pod hladinou moře v lokalitě Albacora. Dle Petrobrasu je objev ropy v tomto poli velice dobrou zprávou, protože společnost zde již vzhledem k desítky let trvající těžbě v mělkých vrstvách disponuje většinou potřebné infrastruktury, včetně dvou ropných plošin. Těžba z nově objeveného naleziště tak bude moci být zahájena během krátké doby a zároveň dojde k revitalizaci oblasti Albacora, jejíž význam z hlediska celkové těžby z důvodu vytěžení většiny dosud známých zásob upadal.

Ropné společnosti působící v Brazílii, v čele s dominantním Petrobrasem, těžily v roce 2015 v průměru 2,437 mil. barelů ropy denně, což bylo o 8 % více než v předchozím roce. Zvláště dynamicky se rozvíjí těžba z hlubokých vrstev mořského dna (tzv. pré-sal), která se na celkové těžbě podílela již z téměř 45 % a meziročně vzrostla o 33,7 %.

Oblast těžby a zpracování ropy a výroby derivátů je dlouhodobě perspektivní z hlediska možností uplatnění českých technologií. Brazílie se v poslední dekádě pohybuje na hranici soběstačnosti, pokud jde o produkci ropy, a jednoznačným cílem je, aby země byla soběstačná dlouhodobě. Sama však není schopna zajistit si všechny potřebné technologie, přestože pokud jde o samotnou těžbu, hloubka vrtů v přímořském šelfu, zejména podél pobřeží státu Rio de Janeiro, je v celosvětovém měřítku unikátní.

Vhodnou akcí z hlediska prezentace souvisejících českých technologií a řešení je největší oborový latinskoamerický veletrh Rio Oil & Gas, který se koná v sudých letech v Rio de Janeiro.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Brasilii (Brazílie). Autor: Ing. Petr Klíma, obchodní rada.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí