zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na sever za šelmami

19.11.2016
Obecné
Příroda
Na sever za šelmami

Tento týden jsme měli nabito. Zavítali jsme na sever republiky do Jablonce nad Nisou a v Liberci jsme se zdrželi dokonce dva dny. Libereckou tour provází téma divokých šelem, kterých v Česku přibývá, a vlčí beseda čeká v pondělí i na návštěvníky festivalu v České Lípě.

Cílem festivalu je vzbudit zájem mladé generace o ochranu životního prostředí a témata udržitelného rozvoje, a proto nás těší, že každé festivalové dopoledne vítáme davy mladých návštěvníků. V Jablonci a Liberci se jich sešlo skoro 700. Kromě zábavných filmů mají na programu i soutěže a workshopy na téma třídění odpadu. Jsme příjemně překvapení nejen tím, že dnes třídí už skoro každý, ale i kolik toho vědí - hlavně, že jsou si dobře vědomi, že ještě lepší než odpad vytřídit, je snažit se ho produkovat co nejméně.

V Libereckém kraji nemusíte za šelmami pouze do zoo na bílé tygry. Vyskytují se totiž i ve volné přírodě. Stopy rysů a vlků byly zaznamenány i v Krkonoších a Jizerských horách. Rok co rok šelem po celé republice přibývá a jejich návratu do Česka se zabývá i beseda, kterou pro návštěvníky připravilo Hnutí DUHA. Členové vlčích a rysích hlídek se vydávají po jejich stopách a přinášejí nám poznatky z jejich života.

Dovídáme se tak, že například vlci nejsou žádné krvelačné bestie, jak říkají zvěsti, které o nich kolují, nýbrž že jsou velkým přínosem pro krajinu. A rozhodně se jich nemusíme bát. Potkat vlka ve volné přírodě je skoro nemožné, a pokud by se tak stalo, mohli bychom to spíše považovat za štěstí. Besedu doprovází promítání filmu Causa Carnivora na stejné téma režiséra Jana Svatoše. S Velkým losováním o tuzemské populaci losa evropského je to druhý Svatošův dokument, který bylo v Liberci možné zhlédnout. Oba jsou příkladem, jaké skvosty se v české přírodě nacházejí. A ač záběry v dokumentech Yellowstone z amerického národního parku či Africká nostalgie z africké savany berou dech, nemusíme za krásami přírody až tak daleko!

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí