zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Peking odmítl tvrzení Trumpa, že změny klimatu jsou čínský výmysl

20.11.2016
Klimatické změny
Politika
Peking odmítl tvrzení Trumpa, že změny klimatu jsou čínský výmysl

Čína odmítla tvrzení nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, že globální oteplování je podvod, který si vymyslel Peking, aby poškodil americké hospodářství. Náměstek čínského ministra zahraničí Liou Čen-min na klimatické konferenci v Marrákeši připomněl, že to byli Trumpovi republikánští předchůdci Ronald Reagan a George Bush starší, kdo před téměř třemi desetiletími byli jedněmi z iniciátorů mezinárodních jednání o klimatických změnách.

Trump ve své předvolební kampani uvedl, že Spojené státy odstoupí od pařížské dohody o klimatu, která má udržet globální oteplování výrazně pod dvěma stupni Celsia. Prohlásil také, že odstoupí od plánu svého předchůdce Baracka Obamy na snížení amerických emisí oxidu uhličitého skoro o třetinu během příštích 15 let.

Trump také tvrdil, že globální oteplování je poplašná zpráva vytvořená Čínou s cílem snížit konkurenceschopnost amerických výrobců.

"Když se podíváte na historii jednání o klimatických změnách, zjistíte, že je ve skutečnosti inicioval Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) s podporou (amerických) republikánů během vlády Ronalda Reagana a George Bushe staršího na konci 80. let," řekl ve středu náměstek šéfa čínské diplomacie Liou. Trumpa přitom vyzval, aby přijal "moudré rozhodnutí" ohledně závazku USA v boji proti globálnímu oteplování.

Před necelými třemi měsíci se ekologičtí aktivisté radovali, když největší světoví znečišťovatelé ovzduší Čína a USA ratifikovali pařížskou klimatickou dohodu. Dohoda vešla v platnost počátkem listopadu.

Šokující vítězství Trumpa v amerických prezidentských volbách by ale mohlo vše změnit, konstatoval list The Guardian. Tyto obavy vévodí stávající klimatické konferenci OSN, která v pátek končí v marockém městě Marrákeš.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí