zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Únik kyseliny chlorovodíkové v Lanškrouně způsobil úhyn ryb

21.11.2016
Havárie
Šlendryján
Únik kyseliny chlorovodíkové v Lanškrouně způsobil úhyn ryb

Policie dnes na několik hodin kvůli úniku kyseliny chlorovodíkové uzavřela Dvořákovu ulici v Lanškrouně. Chemikálie unikla z nádrže, která spadla při převozu ve firmě Schott. Látka se dostala i do blízkého potoka, kde způsobila úhyn zatím blíže neupřesněného množství ryb. ČTK to řekly mluvčí orlickoústecké policie Lenka Vilímková, mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková a vedoucí odboru životního prostředí lanškrounské radnice Petra Juřinová.

Z nádrže vyteklo téměř 1000 litrů kyseliny na komunikaci a následně do kanálu firmy. Dostala se také do blízkého potoka, kde hasiči naměřili hodnotu pH 2,2, tedy silně kyselou. "Uhynulo zatím nezjištěné množství ryb. Měly spálené žábry, nornou stěnu nebylo možné použít, kyselina se ve vodě rozpouští," řekla Juřinová.

Hasiči zajistili s vodohospodáři zvýšení průtoku vody v potoce zvednutím stavidel v nedalekém rybníku, aby byla kyselina co nejvíce zředěna. Díky zvýšenému množství vody bylo později naměřeno již neutrální pH 7. Evakuovat obyvatele z okolí nebylo nutné.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí