zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Podyjí na Znojemsku by mohla vzniknout oblast tmavé oblohy

26.11.2016
Chráněná území
Osvětlení
V Podyjí na Znojemsku by mohla vzniknout oblast tmavé oblohy

V Podyjí na Znojemsku by mohla vzniknout takzvaná oblast tmavé oblohy. Správa národního parku chce kvůli tomu oslovit asi 100 dotčených obcí. V oblasti, která přesahuje hranice parku, by se mělo eliminovat světelné znečištění. ČTK to dnes řekl ředitel Správy Národního parku Podyjí Tomáš Rothröckl.

Uvedl, že světelný smog mimo jiné ruší noční živočichy. Hranice celé oblasti by podle Rothröckla mohly sahat od Znojma až k jihočeským Slavonicím. "Půjde zhruba o sto katastrů, které chceme v příštím roce oslovit, aby se do projektu připojily," řekl Rothröckl.

Podle něj jde především o úpravy veřejného osvětlení v dotčených obcích. Ty by měly nahradit či upravit žárovky veřejného osvětlení tak, aby svítily dolů, ne všemi směry. "Ušetří se tím živočichové, kteří jsou aktivní především v noci, například noční motýli. Vždyť přirozeným prostředím pro ně je tma," uvedl.

Správa národního parku dnes podepíše memorandum o projektu, mezi signatáři je podle Rothröckla zatím šest obcí Podyjí, firma E.ON a Česká a Znojemská astronomická společnost. Řekl, že jde o dohodu a morální závazek a také o první krůček k vyhlášení celé oblasti.

Oblast tmavé oblohy je území s nízkou úrovní světelného znečištění. Slouží k pozorování noční oblohy a k ochraně noční přírody a krajiny. V Česku jsou dosud tři - Jizerská, Beskydská a Manětínská.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí