zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Štítná nad Vláří produkuje nejméně směsného odpadu v zemi

29.11.2016
Odpady
Urbánní ekologie
 Štítná nad Vláří produkuje nejméně směsného odpadu v zemi

Obec Štítná nad Vláří-Popov na Zlínsku produkuje v Česku nejméně odpadu na obyvatele za rok. Zvítězila v druhém ročníku soutěže Odpadový Oskar, kterou pořádá ekologické sdružení Arnika. Štítná s 38,6 kilogramu směsného komunálního odpadu na obyvatele a rok zvítězila v kategorii větších obcí s 1001 až 5000 obyvateli, stala se také absolutním vítězem. ČTK to dnes sdělil mluvčí Arniky Jan Vávra.

"Gratulujeme všem obcím, které se umístily a kvalifikovaly. Za těmito výsledky je mnohaletá práce. Jako příklad se podívejme na obec Štítná nad Vláří - Popov, která více jak 20 let vede obyvatele k tomu, aby se starali o pěkný vzhled obce, čistý vzduch a prostředí. Toto úsilí jim teď také vyneslo Oskara v jedné z kategorií a dokonce i absolutní vítězství s vůbec nejnižší produkcí odpadů v ČR," uvedl Milan Havel z Arniky.

V dalších dvou kategoriích uspěly obce z Plzeňského kraje. Mezi obcemi do tisícovky obyvatel vyprodukovala nejméně odpadu Modrava s roční produkcí 39,3 kilogramu na hlavu. Ve skupině měst s více než 5000 obyvateli uspělo město Kdyně, kde na jednoho člověka připadá 98 kilogramů odpadu za rok.

Arnika oceňuje i obce a města, která produkují pod 150 kilogramů směsného odpadu za rok, ale jsou inspirací pro ostatní. Letos ocenila město Fulnek a obce Staré Hradiště, Dalešice a Mokré. Staré Hradiště má podle organizátorů velmi dobře nastaven systém odpadového hospodářství, Fulneku se již v roce 2014 podařilo snížit produkci směsného komunálního odpadu téměř na 100 kilogramů.

"To je jedna z nejnižších produkcí tohoto odpadu u měst nad 5000 obyvatel. Tohoto výsledku město dosahuje celkovým nastavením systému, osvětou a motivací obyvatel," uvedl Vávra. Dalešice v Libereckém kraji ve velké míře recyklují. Obec Mokré v Královéhradeckém kraji má jednu z nejnižších produkci odpadu v kraji i dobře recykluje.

"I letos se ukazuje, že chytře a efektivně lze s odpady nakládat v obcích všech velikostí. Výzvy a problémy, kterým čelí drobná vesnice a větší město, se samozřejmě liší, nakonec ale vždy rozhoduje ochota samospráv a obyvatel nakládat s odpady šetrně a ekonomicky. Vyplácí se to z ekologického i ekonomického hlediska," uvedl Havel.

Předpokladem pro účast v soutěži je produkce odpadu nižší než 150 kilogramů ročně. Limit zvolili organizátoři soutěže podle hodnoty běžné v sousedních státech, v Česku je ale asi o třetinu vyšší. Města však podle Arniky začínají více třídit i bioodpad, roste tím úroveň recyklace.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí