zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Mmcité jedná o dodávkách protihlukové stěny z pryže do Evropy

01.12.2016
Hluk
Protihlukové bariéry
Mmcité jedná o dodávkách protihlukové stěny z pryže do Evropy

Protihlukovou stěnu vyrobenou z pryže vyvinula společnost mmcité+ z Bílovic na Uherskohradišťsku. Firma dnes představila novou stěnu u svého sídla, další staví pro Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) na obchvatu Třince, její délka bude devět kilometrů. Mají o ni zájem v Německu a Polsku, počítá se s rozšířením hlavně do zemí visegrádské čtyřky a německy mluvících, řekl dnes ČTK obchodní ředitel firmy Petr Vavrouška.

Stěna je ekologická. "Hlavní absorbér zvuku je z pryže. Na jeden metr čtvereční potřebujeme čtyři použité pneumatiky z osobního automobilu," uvedl Vavrouška, podle kterého tento typ protihlukové stěny v Česku nikdo jiný nevyrábí. Na stěnu se dají aplikovat barevné potisky, vzory či nápisy. Vzhled bílovecké stěny navrhli žáci místní základní školy.

Firma mmcité+ dodává přístřešky a zastřešení, zejména na dopravní terminály. Vývoj stěny s názvem noba začal před třemi lety. "Důvodem bylo to, že jsme používali na naše speciální stavby na železnici a silnici většinou standardní protihlukové stěny z betonu nebo z hliníku. Beton byl strašně těžký na přepravu, hliník často ze stavby lidé kradli a nevydržel tolik, proto jsme hledali řešení," uvedl ředitel, podle kterého firma dala do vývoje nové stěny 15 milionů korun. Stěny se vyrábí v Otrokovicích na Zlínsku, pracuje tam asi 30 lidí.

Cena pryžové stěny je podle Vavroušky podobná jako cena betonových či hliníkových stěn. "Levnější jsou například hliníkové stěny z Polska. Hledáme však možnosti, jak náklady snížit, polské dráhy mají o stěnu velký zájem," uvedl ředitel.

V příštím roce by měla firma dodat stěnu na železnici na Slovensko. "Snažíme se získat obchvat kolem Bratislavy, Prešova, Košic, všude jsme v jednání," uvedl Vavrouška. Firma by ráda získala zakázky i od ŘSD či pro železnici v Česku. "Postupně by to měl být nejdůležitější segment mmcité+," uvedl.

Firma má 350 zaměstnanců, její roční obrat se pohybuje kolem 500 milionů korun. Členem skupiny mmcité je i společnost mmcité1 zaměřená na výrobu městského mobiliáře, která již získala řadu ocenění.

Jana Kuncová

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí