zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zlínské muzeum představí svět hmyzu a drahokamů

03.12.2016
Příroda
Ekologická dovolená, cestování
 Zlínské muzeum představí svět hmyzu a drahokamů

Svět hmyzu a drahokamů představí Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Výstava nazvaná Létající drahokamy začala ve čtvrtek, potrvá do 29. ledna příštího roku. Na výstavě jsou originálním způsobem představovány zdánlivě nesourodé kombinace tvořené vypreparovanými exempláři hmyzu a zástupci z říše nerostů či hornin, sdělila dnes ČTK Alena Babicová, mluvčí Baťova institutu, ve kterém muzeum sídlí.

"Jednotícím principem výběru je estetický dojem, kdy třeba na křídlech motýlů můžeme spatřit podobné obrazce, jaké jsou typické pro určitý druh minerálu, struktury na povrchu a zabarvení hmyzích těl připomínají některé horniny. Krovky mnoha vystavovaných brouků vypadají, jako by byly vytepané z ryzího zlata. Však některé přírodní národy odedávna používají hmyz nebo části jejich tělíček k výrobě ozdob," uvedla mluvčí.

"Výstava nabídne četné ukázky ze sbírek muzea, různé zástupce hmyzu, především pak brouky a motýly, nejenom z Česka, ale ze zemí celého světa jako je například Brazílie, Indonésie, Malajsie či Austrálie," uvedl kurátor výstavy Dušan Trávníček. Nebudou chybět zástupci největších brouků na světě, k vidění bude herkules antilský a goliáš obrovský. Z minerálů a hornin lidé uvidí například křišťál nebo ryzí měď z Uralu.

Výstavu doplňují fotografie, texty přibližující hmyz i nerosty a horniny. Připraveny jsou také doprovodné akce pro školy či dílny pro rodiče a děti.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí