zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V metropoli se sice vzorně třídí, ale tisíce tun odpadu stále končí mimo popelnice

13.12.2016
Odpady
Urbánní ekologie
V metropoli se sice vzorně třídí, ale tisíce tun odpadu stále končí mimo popelnice

Ročně skončí mimo sběrné nádoby zhruba 7-8 tisíc tun odpadu. To je ohromné množství odpadu, které znečišťuje a hyzdí metropoli. Také je to velká komplikace pro pracovníky Pražských služeb a dalších svozových společností, neboť ti musí každý měsíc sesbírat asi 650 tun starého nábytku, elektroniky a stavební suti pohozené v okolí popelnic.

V neposlední řadě je tento stav zátěží pro hlavní město Praha, které vynakládá nemalé finanční prostředky na úklid a čistotu města, a také pro správce a majitelé objektu, kteří mají na starost pořádek kolem popelnic na směsný odpad. Odkládání odpadu mimo sběrné nádoby je přestupkem proti veřejnému pořádku a může být postihováno pokutou až do výše 50 000 Kč. Pražské služby proto vysílají do města plyšové potkany, jejichž posláním je přesvědčit občany hlavního města, aby se při nakládání s odpadem chovali zodpovědněji.
Zatímco v případě tříděného odpadu patří Pražané ke světové špičce, v nakládání s nadměrným odpadem zatím tápou. Staré ledničky, pračky, nábytek a televize končí vedle popelnice, případně na černé skládce. Nelze očekávat, že tento odpad odveze popelářské auto na své pravidelné svozové trase v dané lokalitě. Ať už to je z důvodu velikosti, kapacity nebo potenciálního rizika. Takový odpad jednoznačné patří do sběrného dvora, a to stejné platí i pro stavební suť nebo stará bytová jádra, která často obsahují i elektrické rozvody. Sběrné dvory jsou dostupné prakticky po celé Praze a jejich seznam a mapa rozmístění jsou dostupné na webu praha.eu nebo psas.cz.

Problémem může být i kapacita nádoby

Pokud nestačí objem nádoby či kontejneru pro daný dům či objekt, je potřeba kontaktovat majitele nebo správce objektu a informovat ho o nutnosti zvýšení počtu nádob na směsný odpad či zajištění častější frekvence odvozu odpadu. Majitel nebo správce objektu si u svozové společnosti také může objednat mimořádný úklid kolem nádob na směsný odpad.

Plyšoví potkaní letos fandí sběrným dvorům a recyklaci

I letos probíhá edukativní kampaň Pražských služeb ,,Kam s ním?", jejíž tváří jsou plyšoví maskoti v podobě potkanů. Potkaní hlídky bojující proti nepořádku budou k vidění na frekventovaných místech metropole po celý prosinec. Během výuky se maskoti zastaví i na vytipovaných základních školách. A s čím vám takový potkan pomůže? Například vám poradí s recyklací, tříděním bioodpadu nebo právě s využíváním sběrných dvorů Pražských služeb. Ty totiž slouží Pražanům zdarma.

Nejmenším pak plyšoví maskoti rozdávají speciální edukativní materiály a vzdělávají je v oblasti nakládání s odpady. Děti si také mohou ověřit svoje znalosti v soutěžním kvízu a dozvědět se něco nového. Odměnou jim budou upomínkové předměty a oblíbené hračky. Soutěžní otázky jsou k dispozici na webu www.psas.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí