zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Žirafa se dostala na seznam ohrožených zvířat

17.12.2016
Příroda
Šlendryján
 Žirafa se dostala na seznam ohrožených zvířat

Žirafám hrozí podle biologů vyhynutí. Vzhledem k tomu, že populace žiraf v posledních třiceti letech klesla o 40 procent, umístili je vědci na oficiální seznam ohrožených zvířat, informovala agentura AP.

V roce 1985 bylo na světě asi 151.000 až 163.000 žiraf, v loňském roce jich však podle Mezinárodního svazu na ochranu přírody (IUCN) bylo už jen 97.562. Ocitly se tak v kategorii "zranitelných" druhů.

IUCN ve středu zvýšila stupeň ohrožení u 35 druhů a snížila ho u sedmi druhů, které se nacházely v nejohroženější kategorii. Žirafa je jediným savcem, jehož stupeň byl letos změněn.

"Všichni si myslí, že žirafy jsou všude, ale nejsou," řekl zástupce IUCN Julian Fennessy. Upozornil na to, že ačkoli má mnoho lidí obavy z vyhynutí slonů, na světě jich je oproti žirafám čtyřnásobek. Podle něj žirafám hrozí, že vyhynou bez povšimnutí.

Podobný názor zastává i biolog z americké Dukeovy univerzity Stuart Pimms. Většina lidí se podle něj domnívá, že žirafy nic neohrožuje, protože jsou zvyklí je vidět v zoologických zahradách. Podle Pimmse by se za ohrožené mělo označit mnohem víc druhů.

Podle Fennessyho za poklesem počtu žiraf stojí úbytek jejich přírodního prostředí, nemoci a útoky lovců. Z přírodního prostředí žirafy vytlačují lidé, což se děje především ve střední a východní Africe, kde populace žiraf výrazně klesá. Naopak na jihu Afriky počet žiraf prý vzrostl.

Podle IUCN už 860 druhů rostlin a živočichů vymřelo a 68 druhů živočichů už nežije ve volné přírodě. Více než 1300 druhů je v ohrožení.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí