zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hlušina z dolu Rožná by mohla sloužit jako materiál na stavbách

27.12.2016
Recyklace
Hlušina z dolu Rožná by mohla sloužit jako materiál na stavbách

Hlušina z uranového dolu Rožná na Žďársku by mohla sloužit jako stavební kamenivo, pokud vyhoví radiační kontrole. Aktivní těžba uranu letos končí, následovat budou práce spojené se zavíráním dolu. Materiál z haldy, jehož je přes 1,2 milionu tun, měl být podle původních plánů uložen do odkaliště. Nyní státní podnik Diamo zvažuje jeho využití také na stavbách. Kraji Vysočina tento záměr nevadí, řekl novinářům radní Martin Hyský (ČSSD) po dnešním jednání krajské rady.

Rožná je posledním fungujícím uranovým dolem nejen v Česku, ale i ve střední Evropě, v provozu je skoro šest desetiletí.

Oznámení o záměru týkajícím se sanace a rekultivace areálu R1 poslalo kraji ministerstvo životního prostředí kvůli řízení o posuzování vlivu akce na životní prostředí (EIA). Hyský uvedl, že o tom mluvil se starosty obou dotčených obcí, Rožné a Dolní Rožínky. "Rady obou obcí vyjádřily s tímto záměrem souhlas s tím, že nepožadují velkou EIU, my jsme se de facto k tomuto připojili," řekl. Kraj tedy rovněž nepožaduje další posuzování vlivu tohoto záměru na okolní prostředí.

Podle podkladů, které dnes projednala krajská rada, vydalo ministerstvo k záměru sanace a rekultivace odkališť u Dolní Rožínky a Rožné souhlasné stanovisko EIA už v roce 1999. Nyní projednává možnou změnu využití zeminy z odvalu jámy R1, převážně hlušiny, jíž je tam uloženo 1,229 milionu tun. Diamo by ji chtělo postupně těžit a zpracovávat spolu s materiálem z objektů v těžebním areálu, které budou demolovány.

Materiál by měl být drcen a podroben radiační kontrole. Pokud by jeho kontaminace převýšila povolené hodnoty, použil by ho podnik při sanaci odkaliště. Jinak by sloužil jako tříděné stavební kamenivo, jehož by mohlo být ročně vyrobeno 140.000 tun. Drticí linky by byly v provozu 165 dní v roce při pětihodinovém denním provozu. Na regionálních silnicích by kvůli tomu v těchto dnech přibylo 45 jízd nákladních aut.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí