zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Slovenská vláda schválila návrh na zpoplatnění plastových tašek

19.12.2016
Odpady
Slovenská vláda schválila návrh na zpoplatnění plastových tašek

Slovenská vláda dnes schválila návrh na povinné zpoplatnění plastových tašek, které obchodníci nabízejí zákazníkům při nákupu. Změna má přispět k omezení množství odpadu. Velké obchodní řetězce přestaly na Slovensku bezplatně nabízet plastové tašky už před několika lety.

Po schválení předlohy ve sněmovně budou plastové tašky zpoplatněny od roku 2019. Ministerstvo životního prostředí původně navrhovalo, aby opatření začalo platit na začátku března příštího roku.

Zavedení poplatku se nebude vztahovat na tenké plastové pytlíky, které obchodníci poskytují například na nebalené potraviny, jako je ovoce a zelenina nebo pečivo.

Nově podnikatelé budou muset zákazníkům nabízet i jiné než plastové tašky, případně tašky na opakované použití. Samotnou cenu plastových tašek novela zákona o odpadech nestanovuje.

Zpoplatnění tašek souvisí s unijní směrnicí, podle které mají členské země EU buď přijmout opatření na snížení roční spotřeby postupně až na maximálně 40 plastových tašek na osobu do roku 2025, nebo plastové tašky zpoplatnit.

Podle dřívějších údajů organizace Envi-pak, která se na Slovensku zaměřuje na podporu třídění odpadu, spotřebuje každý Slovák až 466 plastových tašek ročně. V EU průměrná spotřeba dosahuje zhruba 200 tašek na obyvatele.

Velké obchodní řetězce s potravinami na Slovensku zpoplatnily plastové tašky již v minulosti. Tento krok podle dřívějšího vyjádření obchodních sítí vedl ke snížení spotřeby těchto tašek.

Povinné zpoplatnění lehkých plastových tašek připravuje také Česko, lidé by je zdarma neměli dostávat od roku 2018.

Adrian Bobok

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí