zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nové vedení Nymburku chce ukončit činnost zinkovny ve městě

21.12.2016
Ovzduší
Firemní ekologie
Urbánní ekologie
 Nové vedení Nymburku chce ukončit činnost zinkovny ve městě

Nové vedení Nymburku chce ukončit provoz zinkovny Azos ve městě. Jedná se Středočeským krajem, hygienickou stanicí i místním spolkem Permanent, který proti Azosu bojuje. ČTK o tom informoval starosta Nymburku Pavel Fojtík (Změna pro Nymburk). Provoz Azosu podle kritiků dlouhodobě obtěžuje přilehlou obytnou zónu zápachem.

Firma naření dlouhodobě odmítá a tvrdí, že splňuje veškeré předpisy. Zápach je podle firmy třeba řešit v celé průmyslové zóně a jejím okolí.

"Chceme dostat Azos z města. Jestli se rozhodne ukončit svou činnost nebo odejde jinam, není podstatné," řekl Fojtík.

Nové vedení města se již několikrát setkalo jak s vedením zinkovny, tak se zástupci spolku Permanent, který vznikl právě za účelem boje proti Azosu. Cílem jednání bylo vyjasnit si postoje a názory na věc a prověřit informace, které předávalo minulé vedení města. O problému radnice jedná i se Středočeským krajem.

"Se Středočeským krajem máme dohodu, že oni v téhle chvíli konají, ale přejí si, abychom nezveřejňovali informace, co přesně konají, aby druhá strana nemohla předvídat jednotlivé kroky," uvedl Fojtík.

Azos ještě za bývalého vedení města požádal o povolení k instalaci nového lakovacího uzlu linky KTL (kataforézní lakování). V žádosti uváděl, že náhradní uzel má být používán v případě poruchy základního lakovacího uzlu. Bývalé i současné vedení města se obává, že společnost má v úmyslu stabilizovat výrobu s potenciálem zvýšení výrobní kapacity. "Město Nymburk je toho názoru a důrazně upozorňuje, že v případě schválení požadované změny spočívající v instalaci náhradního uzlu není ze strany AZOS CZ vyloučena budoucí žádost ve smyslu umožnění provozu obou linek současně," řekl již dříve současný zastupitel města a bývalý starosta Tomáš Mach. O změně integrované povolení se stále jedná.

Společnost AZOS CZ s.r.o. byla založena v roce 2005. Zabývá se kataforézním lakováním a zinkováním. Firma je významným dodavatelem v oblasti automobilového průmyslu, největším odběratelem je mladoboleslavská Škoda Auto.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí