zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Správě šumavského parku ukradli 34 fotopastí ke sledování zvěře

22.12.2016
Chráněná území
Šlendryján
Správě šumavského parku ukradli 34 fotopastí ke sledování zvěře

Tři desítky fotopastí, které byly umístěny v lesních porostech k monitoringu pohybu zvláště chráněně zvěře, zmizelo za poslední rok v Národním parku Šumava a Chráněné krajinné oblasti Šumava (CHKO). Ukradli je zatím neznámí zloději, kteří tak způsobili parku škodu 175.000 korun. V okolí Kašperských Hor se jich ztratilo 20 a na Železnorudsku 14. Správa parku to nahlásila od pátku do neděle, řekla dnes ČTK mluvčí klatovské policie Dana Ladmanová.

"Policie zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádež," uvedla. První fotopasti se ztratily už před více než rokem. Podle mluvčího parku Jana Dvořáka zjistila správa parku počet kradených pastí při aktuální hloubkové inventuře. "Některé fotopasti se kontrolují jednou za měsíc, některé třeba i jednou za půl roku. Záleží na tom, jaké mají baterie " řekl.

Park a CHKO vlastní přes 200 fotopastí, z nichž je v terénu mezi 50 až 80 kusy. "Hlavní sezona je přes zimu, ale zůstávají i přes léto," uvedl Dvořák. Podle něj nejsou krádeže přístrojů, které stojí mezi 4000 až 12.000 Kč, ničím výjimečným a každý rok musí nějaké odepsat. Poslední rok byl ale na krádeže nejhorší. "Zkoušeli jsme je různě zajišťovat, například řetízkem, zámkem nebo lankem, ale zloději se před ničím nezastaví a pasti ukradnou i za cenu poškození stromu. Našli jsme také zničené a rozlámané fotopasti," uvedl Dvořák. Ochranáři je umisťují mimo turistické stezky, ale díky tomu, že je Šumava hodně prostupná, tak je lidé najdou.

Pasti jsou podle Dvořáka určené k monitoringu zvláště chráněných živočichů. Jsou na nich zachycené pohyby například rysa ostrovida, vlka, šakala, psíka mývalovitého a losa evropského.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí