zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Historii Pardubic připomene park s archeologickou expozicí

07.01.2017
Ekologická dovolená, cestování
Urbánní ekologie
 Historii Pardubic připomene park s archeologickou expozicí

Čtvrtý pardubický obvod připravuje park s archeologickou expozicí v místě, o němž je první dochovaná písemná zmínka o existenci Pardubic z roku 1295. V rozpočtu města je na projekt připraveno osm milionů korun. Obvod již má hotový ideový návrh a připravuje stavební projekt, úpravy by se měly dokončit v roce 2018, řekl ČTK starosta obvodu Petr Heřmanský (ODS).

Během archeologického průzkumu v letech 1993 až 2005 byly v Pardubičkách odkryty základy velkého kostela s dlouhým presbytářem. Historici předpokládají, že právě zde stál původní kostel svatého Bartoloměje a klášter cyriaků zmiňovaný v bule papeže Bonifáce VIII z roku 1295, která je první písemnou zmínkou o Pardubicích. Odborníci pokládají toto místo za nejstarší dochovanou památku na existenci Pardubic, tehdy vsi Pordoby. Do té doby se předpokládalo, že kostel s klášterem stával zhruba na místě dnešního kostela svatého Bartoloměje v centru města.

"Zbytky základů budou zcela zakryté, aby neutrpěly počasím. Na povrchu budou vyznačené jejich půdorysy," uvedl Heřmanský.

Mezi nynějším hřbitovem s kostelem svatého Jiljí vznikne velký travnatý prostor pro odpočinek a relaxaci. Od archeologické části jej oddělí takzvaný ha-ha příkop, který se skládá z terénní vlny a zídky či plůtku. Místo dřívějšího kláštera bude vyvýšené, podívat se na něj svrchu bude možné z věžičky v parku.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí