zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Strnad malinký se stal ptačí raritou konce roku 2016

08.01.2017
Příroda
Strnad malinký se stal ptačí raritou konce roku 2016

V těchto dnech se na Přerovsku u obce Citov vyskytuje jeden z nejvzácnějších druhů ptáků - strnad malinký. V České republice byl dosud zjištěn pouze pětkrát. U obce Citov jej objevil teprve šestnáctiletý ornitolog Ondřej Boháč z Přerova.

pták

Strnad malinký žije v severské tundře a jen velmi vzácně a výjimečně se zatoulá do střední Evropy. Je mnohem menší než náš vrabec a velmi se podobá samici strnada rákosního. Žije velmi skrytě a nenápadně v nízkých porostech trav a křovin, a tak uniká i pozornosti zkušených ornitologů.

Video strnada malinkého si můžete prohlédnout na videokanále Moravského ornitologického spolku: https://youtu.be/Pf39Yqp9gCg .

Nyní se ornitologové a pozorovatelé ptáků z celé republiky a dokonce i ze Slovenska vypravují na Přerovsko, aby alespoň jednou v životě na vlastní oči viděli tohoto vzácného severského hosta. Protože nikdo neví, kdy a zda se u nás opět někdy objeví.

Pozorovatelé ptáků si vedou přesné záznamy - kolik druhů ptáků viděli v životě i v konkrétním roce. Někteří z nich se zapojují i do soutěže v pozorování ptáků v ČR nebo v západním Palearktu. Průběh a výsledky soutěže Czech BirdList Contest jsou zveřejněny na: klub300.cz Letos je zatím nejlepším pozorovatelem ptáků v ČR student Ondřej Boháč, který na Přerovsku objevil strnada malinkého.

Jiří Šafránek
Strnad malinký, foto: Čestmír Číhalík

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí