zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ve věku 72 let zemřel bývalý ministr ŽP a jáhen František Benda

06.01.2017
Politika
Ve věku 72 let zemřel bývalý ministr ŽP a jáhen František Benda

Ve věku 72 let zemřel letos 1. ledna bývalý český politik a chemik František Benda. Na svých webových stránkách o tom informoval vikariát Prachatice, kde Benda v posledních letech sloužil jako jáhen. V letech 1992 až 1996 byl ministrem životního prostředí ve vládě Václava Klause, předtím pracoval dva roky jako náměstek českobudějovického primátora.

Benda byl vysvěcen na jáhna v roce 2011 a až do své smrti pro prachatický vikariát vykonával pravidelnou duchovní službu. V době, kdy působil v politice, byl začátkem 90. let členem Křesťanskodemokratické strany a později i člen ODS.

Když vedl ministerstvo životního prostředí, dostal mimo jiné anticenu Ropák roku 1994, kterou udělují ekologičtí aktivisté ze sdružení Děti Země. Předtím od roku 1983 do roku 1990 pracoval jako vedoucí vědecký pracovník Ústavu krajinné ekologie ČSAV v Českých Budějovicích.

Věnoval se problematice kovů v modelových biologických systémech, cizorodým látkám v ekosystémech a ekotoxikologii. Mnoho let také působil jako odborný asistent na katedře anorganické chemie Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, kde vystudoval chemii.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí