zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Příběh slavného oceánografa Cousteaua představí film Odysea

07.01.2017
Příroda
Ekologická dovolená, cestování
Příběh slavného oceánografa Cousteaua představí film Odysea

Životní příběh slavného badatele, filmaře a ochránce přírody Jacquese-Yvese Cousteaua představuje francouzský film Odysea. Cousteau jako první při potápění použil akvalung, potápěčský dýchací přístroj na stlačený vzduch, a zkonstruoval podmořskou kameru. Jako první rovněž natočil slavný dokumentární televizní seriál o oceánech a byl průkopníkem ochrany životního prostředí, moří a oceánů. Životopisný snímek o Cousteauovi natočil francouzský režisér a scénárista Jérôme Salle, do českých kin vstoupí příští čtvrtek 12. ledna.

Dnes film představila v novinářské projekci v pražském kině Světozor distribuční společnost Film Europe. Jeho ambasadorem se stal český oceánolog Zdeněk Ďuriš z Ostravské univerzity, jehož Cousteauovy filmy v dětství ovlivnily natolik, že se rozhodl věnovat mořské biologii.

Snímek, který je postaven na příběhu Cousteauovy rodiny, ukazuje badatele jako obyčejného člověka, který toužil poznat podmořský svět a své sny a potápění ukazoval i svým dvěma malým synům. Legendární postavu si zahrál francouzský herec Lambert Wilson. Díky vynálezu akvalungu si se svou ženou Simone, kterou ve filmu ztvárnila francouzská herečka Audrey Tautouová, koupil v roce 1946 vilu u Středozemního moře. Idylické rodinné soužití ale narušovala Cousteauova touha po dobrodružství a dobývání podmořského světa, manželské soužití později i nevěra.

Díky zděděným šperkům po matce mohla jeho žena Simone zaplatit i nákup lodi Calypso, s níž Cousteau později podnikl všechny své výpravy na moři včetně jedné z nejvýznamnějších po Antarktidě. Neoficiálním kapitánem lodi po téměř 40 let ale byla Simone a také jedinou ženou výzkumného týmu. "Byla to nekonvenční žena. Chtěla vést nezávislý život, vymykala se tehdejším stereotypům," uvedla v tiskové zprávě herečka Tautouová.

Filmem se silně prolíná i příběh Cousteauova syna Philippa, jehož role se ujal mladý herec Pierre Niney. Svého otce obdivoval, zároveň kritizoval pro jeho touhu po úspěchu. Po neshodách s ním se stal ekologem a filmařem, ve své době byl jedním z prvních, kdo začal upozorňovat na znečištění oceánů. Jejich životní cesty se později opět protnuly.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí