zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Druhá pokuta za nezákonnou výstavbu spalovny v Chotíkově

11.01.2017
Odpady
Šlendryján
Druhá pokuta za nezákonnou výstavbu spalovny v Chotíkově

Plzeňská teplárenská opět stavěla bez stavebního povolení, pokuta je 180 tisíc korun

Společnost Plzeňská teplárenská, a. s., v čele s generálním ředitelem Tomášem Drápelou již podruhé dostala od stavebního úřadu v Nýřanech pokutu za nezákonnou výstavbu části spalovny komunálních odpadů v Chotíkově bez pravomocného stavebního povolení. V květnu 2016 to bylo 50 tisíc korun, v listopadu 2016 již 180 tisíc korun. Podle Dětí Země jde o důkazy, že vedení této městské veřejné instituce úmyslně a účelově pohrdá zákony. Ve spalovně se odpad zkušebně spaluje již od srpna 2016.

,,Vedení Plzeňské teplárenské má zřejmě pocit, že české zákony platí jen pro některé, takže se nemusí nijak starat o jejich dodržování, protože všechny pokuty stejně zaplatí obyvatelé Plzně. Přesto mě překvapuje, že již třetí porušení zákona plzeňská politická reprezentace trpí, neboť tím současně dává najevo své pohrdání principům právního státu," myslí si předseda Dětí Země Miroslav Patrik.

Stavební úřad v Nýřanech při kontrole stavby spalovny dne 14. října 2016 zjistil, že několik stavebních objektů, které byly změněny, bylo dokončeno, aniž existuje pravomocné stavební povolení. Proto 27. října zahájil řízení o správním deliktu, které ukončil 28. listopadu udělením pokuty ve výši 180 tisíc korun. Stavební povolení pro tyto změněné objekty bylo sice vydáno již 7. červenec 2016, ale není dosud pravomocné.

,,Očekávali jsme sice pokutu kolem tří set tisíc korun, nicméně údajně se v takových případech ukládají pokuty kolem sta tisíc korun. Stavební úřad ovšem přihlédl k opakovanému porušení zákona, takže pokutu zvýšil," doplňuje ještě Patrik, podle kterého stavební zákon umožňuje ukládat pokuty až do výše půl miliónu korun.

Plzeňská teplárenská, a. s., porušila zákon již nejméně třikrát. Poprvé to bylo v květnu 2015, neboť nevyřídila žádost Dětí Země poslat údaje o konzervaci spalovny, takže krajský soud jí v říjnu přikázal žádost vyřídit a zaplatit jim 12,2 tisíc korun. Podruhé to bylo v dubnu 2016, neboť prováděla stavební práce bez pravomocného stavebního povolení, takže jí stavební úřad v Nýřanech v květnu uložil pokutu 50 tisíc korun.

Spalovna také vinou krajských úřadů v Plzni, v Praze a v Českých Budějovicích prohrála již šest soudních sporů. Krajský soud v Plzni totiž již třikrát zrušil pravomocné územní rozhodnutí, naposledy v prosinci 2016, a také již třikrát pravomocné stavební povolení, naposledy v srpnu 2016.

Výstavba spalovny za 2,1 miliardy korun byla zahájena v srpnu 2013, asi v polovině července 2016 byla dokončená a od poloviny srpna 2016 probíhá roční zkušební provoz. Spolky kritizují stavbu od roku 2010.

Odkaz na internetové stránky:

Za výstavbu spalovny v Chotíkově pokuta 50 tisíc korun (TZ, 26.08.2016)
detizeme.cz

Další výhra Dětí Země v právní bitvě o spalovnu v Chotíkově (TZ, 30.09.2016)
detizeme.cz

Zkušební provoz spalovny v Chotíkově provádí černá stavba (TZ, 02.11.2016)
detizeme.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí