zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

USA poslaly 500 milionů dolarů na boj s klimatickými změnami

19.01.2017
Klimatické změny
USA poslaly 500 milionů dolarů na boj s klimatickými změnami

Spojené státy přispěly 500 miliony dolarů (13,5 miliardami korun) do Zeleného klimatického fondu, jehož cílem je pomoci rozvojovým zemím v boji s klimatickými změnami. Oznámilo to dnes americké ministerstvo zahraničí. Krok, který nastal pouhých několik dní před odchodem prezidenta Baracka Obamy, byl podle mluvčího ministerstva Johna Kirbyho dlouhodobě plánovaný.

Pro dosluhujícího šéfa Bílého domu byl boj s klimatickými změnami prioritou. Za jeho prezidentství byla uzavřena pařížská klimatická dohoda. Obamův nástupce Donald Trump ale během kampaně tvrdil, že globální oteplování je podvod, který si vymyslela Čína, aby poškodila americké hospodářství. Později svá slova mírnil.

"Zelený fond" byl založen v roce 2010 jako součást Rámcové konvence OSN o změnách klimatu (UNFCCC), která vstoupila v platnost v roce 1994 a vyzvala země světa k dobrovolnému snižování emisí skleníkových plynů. Fond sídlí v jihokorejském Inčchonu. Financování fondu slíbily zajistit vyspělé státy; do roku 2020 má každoroční příspěvek dosáhnout 100 miliard dolarů.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí