zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Staronová rezervace v okolí hradu Lichnice v Železných horách

21.01.2017
Chráněná území
Staronová rezervace v okolí hradu Lichnice v Železných horách

Od poloviny ledna chrání divokou přírodu v romantických skalnatých roklích kolem zříceniny hradu Lichnice nově vyhlášená národní přírodní rezervace Lichnice. Důvodem pro nové vyhlášení byla nutnost vyčlenit z chráněného území areál firmy Kovolis Hedvikov, silnici Seč-Třemošnice, a nadzemní vedení elektřiny mimo vlastní plochu rezervace.

Kvůli složitosti terénu zde bylo lesnické hospodaření dlouhodobě omezeno a mohla se tu proto vyvinout přirozená lesní a skalní společenstva. ,,Na 85 ha jsou lesy dokonce ponechány samovolnému vývoji. K tomuto cíli bude postupně směřovat i celé území nové národní přírodní rezervace, která má rozlohu 120 hektarů. Domov tu má například největší evropská sova výr velký, který je ve znaku CHKO Železné hory, nebo velmi vzácný obojživelník mlok skvrnitý," vysvětluje Vlastimil Peřina z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, ředitel regionálního pracoviště Východní Čechy.
Kaňkovy hory, tedy zbývající část původního chráněného území mezi Třemošnicí a Běstvinou, byla vyhlášena již vloni národní přírodní památkou.

,,Změna v kategorii u Kaňkových hor vyplývá z rozdílných přírodních hodnot obou částí původní NPR Lichnice-
Kaňkovy hory," přibližuje Vlastimil Peřina, a zároveň dodává: ,,Rozhodně jsme u Kaňkových hor snížením
kategorie z národní rezervace na národní památku nerezignovali na ochranářské cíle. Například nově je v plánu péče stanoveno a v praxi již dodržováno, že na každém hektaru lesa bude ponecháno pět dospělých, starých či přestárlých stromů do jejich fyzického rozpadu. Mohou tak poskytovat útočiště mnoha druhům hub a hmyzu."
Pro návštěvníky tato změna také znamená, že se při vstupu do národní přírodní památky Kaňkovy hory již nemusí držet pouze značených turistických cest.

ostroh

Skalní ostroh v NPR Lichnice (autorka Zuzana Růžičková)

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí