zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kraj chystá projekt na likvidaci ropného paliva ve Vratimově

03.02.2017
Odpady
Sanace, staré zátěže
Kraj chystá projekt na likvidaci ropného paliva ve Vratimově

Moravskoslezský kraj připravuje projekt na likvidaci zhruba 6000 tun paliva, které je už šest let uskladněno v areálu ve Vratimově u Ostravy a pro okolí představuje dlouhodobou ekologickou zátěž. ČTK to dnes sdělila mluvčí krajského úřadu Petra Špornová.

Palivo bylo vyrobeno z ropných látek vytěžených z lagun po ostravské chemičce Ostramo. Do Vratimova ho v letech 2010 a 2011 navezly soukromé firmy. Uskladněno tam je zřejmě nelegálně, navíc se dosud nepodařilo určit, komu vlastně palivo patří. Na vytěžení kalů z lagun se podílelo několik firem, k palivu vyrobenému z nebezpečných odpadů se ale žádná nehlásí.

Náměstkyně moravskoslezského hejtmana Jarmila Uvírová (ANO) uvedla, že kraj přislíbil Vratimovu finanční i personální pomoc při podání žádosti o dotaci na sanaci materiálu. "Abychom odstranění dlouholeté ekologické zátěže maximálně urychlili, rozhodli jsme se, že se iniciativy chopí kraj," uvedla Uvírová. S Ostravou a Vratimovem bude kraj jednat o dalších možnostech spolufinancování.

Kraj chce předložit projektový námět do připravované výzvy Státního fondu životního prostředí. Pokud uspěje, bude pokračovat zpracováním projektu a podáním žádosti o dotaci. Palivo by podle Uvírové mohlo být odvezeno z Vratimova a ekologicky zlikvidováno v příštím roce.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) už minulý rok řekl, že dotace na likvidaci ekologické zátěže ve Vratimově by mohly pokrýt až 80 procent nákladů. Díky speciálním podmínkám programu je podle něj možné dotace využít, i když není jasné, komu odpad patří.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí