zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Praze bude více stanic, které měří škodliviny z dopravy

08.02.2017
Doprava
Ovzduší
Urbánní ekologie
 V Praze bude více stanic, které měří škodliviny z dopravy

Technická správa komunikací (TSK) rozšíří systém monitorování škodlivin z dopravy v Praze. Pořídí 18 měřicích stanic, celkem jich tak bude v centru metropole 30. Podle výsledků měření je možné i usměrňovat dopravu, řekla ČTK mluvčí TSK Barbora Lišková. Doprava je v Praze největším zdrojem znečištění ovzduší.

Prvních 12 monitorovacích stanic bylo umístěno v Praze 1, Praze 3 a Praze 8 loni. Zařízení, která městská firma nakupuje, jsou levnější než ta, které používají meteorologové. "Tato zařízení jsou určena pouze pro informativní sledování charakteristik životního prostředí, nikoliv certifikovaná měření," vysvětlila Lišková. Osmnáct nových stanic TSK podle věstníku veřejných zakázek dodá firma Media Channel za 4,8 milionu korun.

Stanice měří teplotu, vlhkost, tlak vzduchu, rychlost a směr větru, plyny v ovzduší a množství částeček prachu, které při vysokých koncentracích tvoří smog. "Na základě vyhodnocení údajů budeme schopni usměrňovat městský silniční provoz z dopravní řídící ústředny například úpravami chodu světelných signalizací na křižovatkách v oblasti se zhoršeným životním prostředím," dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí