zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Český Brod letos nainstaluje první podzemní kontejnery

09.02.2017
Odpady
Urbánní ekologie
 Český Brod letos nainstaluje první podzemní kontejnery

Český Brod letos nainstaluje první podzemní kontejnery. Budou v centru města, a to na Husově náměstí a na náměstí Arnošta z Pardubic. Postupně je město vybuduje v dalších ulicích. Celkové náklady se pohybují kolem dvou milionů korun, radnice žádá o dotaci z Operačního programu životní prostředí ve výši 1,3 milionu korun. ČTK to řekl starosta Českého Brodu Jakub Nekolný (ODS).

"Pokud obdržíme dotaci, nainstalujeme kontejnery v druhé polovině letošního roku. Budou to první kontejnery a chceme je instalovat do samého středu města tak, aby zmizely plastové kontejnery od kostela a z horní části náměstí, které hyzdí jeho historický ráz," řekl Nekolný.

Radnice počítá s instalací kontejnerů pouze na tříděný odpad, na každém stanovišti bude jeden na papír, jeden na plast a jeden na sklo. Z podzemních kontejnerů jsou navenek viditelné jen šachty, kterými se odpad vhazuje. Výrazně méně než běžné plastové kontejnery tak zasahují do vzhledu ulice. Mají výhodu také v tom, že mají větší objem, ale také v tom, že do nich není možné lézt, přehrabovat se v nich a podobně.

Například v Kolíně jsou podzemní kontejnery vybaveny senzory, které informují o tom, jak je který kontejner naplněný. Senzor také automaticky zaznamená jeho vyvezení. Data jsou přenášena do mobilní aplikace, díky které si tak mohou obyvatelé vybrat, do kterého kontejneru odpad vyhodí. V Českém Brodě zatím chytrými technologiemi kontejnery vybavené nebudou "Bohužel na žádné chytré technologie již v rozpočtu nezbývají peníze," řekl Nekolný.

Sedmitisícové město bude letos hospodařit s rozpočtem ve výši 145 milionů korun. Radnice v tomto roce plánuje osmnáct investičních akcí zhruba za dvacet milionů korun.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí