zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Senátní verze zákona s novými pravidly pro národní parky pravomoci obcí neposiluje, spíše naopak, odhalili právníci Univerzity Karlovy

18.02.2017
Chráněná území
Senátní verze zákona s novými pravidly pro národní parky pravomoci obcí neposiluje, spíše naopak, odhalili právníci Univerzity Karlovy

Jaromír Bláha, expert na ochranu přírody Hnutí DUHA, řekl:
,,Analýza senátního návrhu změn v novele zákona o ochraně přírody, kterou z vlastního popudu udělala Katedra práva životního prostředí Právnické fakulty Univerzity Karlovy, potvrdila, že by schválení senátního návrhu vedlo k významnému oslabení ochrany přírody, k degradaci národních parků a že by vyvolalo úplný zmatek v péči o tyto perly našeho přírodního bohatství. Ukazuje také, že ve skutečnosti nijak nezlepšuje postavení obcí, v některých případech jej dokonce zhoršuje."


Analýza, která je přílohou této reakce, mimo jiné uvádí: ,,Není pravda, jak prezentují obhájci Senátních úprav, že Senátní návrhy zlepšují postavení obcí. Naopak, většinou je nezlepšují, v některých případech je dokonce zhoršují."

Podle názoru Hnutí DUHA tak odhaluje, že regionální politikové, kteří senátorský návrh prosazují, se zájmy obcí a lidí na Šumavě jen zaštiťují a místní obyvatele klamou, ve skutečnosti však prosazují zájmy jiné. Jak Hnutí DUHA dříve upozornilo, část pozemků v Národním parku Šumava už dříve získali lidé blízcí některým politikům, realitní kanceláře a developerské či jiné stavební firmy [1]. Senátorský návrh umožňuje jejich převedení do nejméně chráněné zóny, kde by stačila už jen změna územního plánu, a tyto zemědělské pozemky by se změnily na stavební parcely.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí