zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Česko je po týdnu bez smogu, skončil v posledních čtyřech krajích

19.02.2017
Ovzduší
Zdraví
 Česko je po týdnu bez smogu, skončil v posledních čtyřech krajích

Česko je po týdnu opět bez smogu, meteorologové odvolali smogovou situaci v posledních čtyřech krajích, kde ještě platila. Od konce minulého týdne ji postupně vyhlásili ve většině krajů kvůli zvýšeným koncentracím polétavého prachu ve vzduchu. V noci na dnešek nebo dnes ráno skončila v Olomouckém, Moravskoslezském, Královéhradeckém a Pardubickém kraji.

Smog vyvolaný špatnými rozptylovými podmínkami postupně zasáhl všechny kraje na Moravě a většinu v Čechách. V posledních dnech ale prachu v ovzduší v regionech ubylo. Ve čtvrtek tak přestala platit smogová situace v Jihomoravském kraji a na Třinecku, v pátek ve Zlínském a Středočeském kraji a také v Praze.

Nyní odvolaná smogová situace byla v Moravskoslezském a Olomouckém kraji vyhlášena minulý týden v pátek. V Královéhradeckém a Pardubickém kraji platila od pondělí. V řadě krajů se smogová situace objevila od počátku roku několikrát, nejčastěji špatné rozptylové podmínky postihují Moravskoslezský kraj.

Smogová situace se vyhlašuje, pokud aspoň na polovině meteorologických stanic v kraji překročil dvanáctihodinový průměr koncentrací polétavého prachu v ovzduší hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový a ve výhledu na 24 hodin se nepředpokládá pokles. V některých krajích v uplynulém týdnu platila i regulace vyhlašovaná při překročení hranice 150 mikrogramů prachu na metr krychlový, při níž musejí omezit provoz průmyslové podniky.

Za smogové situace meteorologové doporučují lidem omezit jízdu auty a přednostně využívat veřejnou dopravu. Lidé by se při pobytu venku měli zdržet zvýšené fyzické zátěže spojené s větší frekvencí dýchání. Doporučení platí zejména pro osoby s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starší lidi a malé děti.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí