zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Češi víc třídí elektroodpad, přesto většina skončí v popelnicích

24.02.2017
Zpětný odběr
Češi víc třídí elektroodpad, přesto většina skončí v popelnicích

Češi loni odevzdali k recyklaci téměř 20.000 tun vysloužilých elektrospotřebičů, což je o dva tisíce tun více než v předchozím roce. I když staré či nefunkční telefony, mikrovlnné trouby, přímotopy, baterie nebo rychlovarné konvice hází do červených kontejnerů čím dál více lidí, podle odhadů nadále končí v běžném odpadu 75 procent vyřazených elektrozařízení. Vyplývá to z průzkumu společnosti Asekol, která zajišťuje zpětný odběr elektroodpadu.

Ke konci roku bylo v zemi 2877 červených kontejnerů určených pro vysloužilé drobné spotřebiče, které třídilo podle průzkumu 81 procent českých domácností. Ještě letos má přibýt 700 takzvaných chytrých kontejnerů, v nichž bude zabudované čidlo monitorovat míru naplněnosti a přivolá případný svoz.

Nejvíce vysloužilých elektrozařízení odevzdali podle údajů Asekolu v uplynulém roce již tradičně obyvatelé Středočeského kraje, a to 2636 tun, což je o 445 tun více než v roce 2015. V přepočtu obyvatele byl nejúspěšnější v recyklaci Pardubický kraj, kde na jednoho obyvatele připadá 2,34 kilogramy. "Skokany roku" ve sběru spotřebičů jsou obyvatelé Karlovarského kraje. "Zatímco v roce 2015 každý z nich do červeného kontejneru vhodil 1,5 kg elektrozařízení, v roce 2016 to byly již téměř dva kilogramy (1,93 kg)," uvádí společnost Asekol. Největší rezervy v třídění vysloužilé elektroniky podle ní mají v Ústeckém kraji, kde se podařilo za loňský rok vytřídit v průměru pouze 1,44 kg na osobu.

"Recyklace vysloužilých elektrozařízení prostřednictvím červených kontejnerů neustále roste. V roce 2016 je využilo o téměř 20 procent víc obyvatel Česka než v roce předchozím," uvedla mluvčí společnosti Asekol Martina Martinková. Podle jejího průzkumu sice 90 procent českých domácností zná princip fungování červených kontejnerů, dvě třetiny dotazovaných domácností ale současně přiznává, že její členové mají doma nefunkční nebo staré mobilní telefony, rozbité fény, žehličky, počítačové klávesnice či myši, starší modely přehrávačů a podobně.

Tradičně nejvíce lidé odevzdává nepotřebné elektrospotřebiče v období kolem Vánoc. "V červených kontejnerech končí vysloužilé mobilní telefony, elektrické kartáčky na zuby, nefunkční holicí a depilační strojky, případně staré elektronické hračky," dodala Martinková.

Do červených kontejnerů patří drobné spotřebiče do velikosti 40 krát 50 centimetrů, velké spotřebiče nebo žárovky je vhodné dovést do sběrného dvora, protože vyžadují speciální zacházení. Další informace najdou zájemci na webu www. cervenekontejnery.cz.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí