zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kompost a substrát OZO láká zahrádkáře

21.03.2017
Bioodpady
Kompost a substrát OZO láká zahrádkáře

OZO Ostrava je připraveno na zahrádkářskou sezónu. Do všech sběrných dvorů v Ostravě jsou už navezeny 18litrové pytle s kompostem a substrátem, jejichž prodej se už v loňském roce setkal s velkým zájmem občanů. Firmy nebo zahrádkáři, kteří potřebují kompostu či zeminového substrátu větší množství, mohou oba výrobky nakoupit ještě výhodněji ve velkém, a to přímo na obecní kompostárně v Ostravě-Hrušově nebo si objednat jejich dopravu na místo určení. Pomalu končí zimní svoz bioodpadu, od dubna se vývoz BIO popelnic překlopí opět do čtrnáctidenního režimu. Ostravané, kteří si loni BIO popelnici nestihli pořídit, mohou o ni na magistrátu zažádat i letos.

Začíná jaro a to pro společnost OZO Ostrava znamená povinnost připravit se na nápor zahrádkářů. Už od 15. března jsou ve všech sběrných dvorech pro zájemce připraveny k prodeji pytlované výrobky obecní kompostárny KOMPOZO I. a ZEMINOVÝ SUBSTRÁT I. Pytle o objemu 18 litrů stojí 23 Kč a jsou určeny pro ty, kteří si vystačí s menším množstvím kompostu či substrátu. ,,Zájemcům o větší množství výrobků doporučujeme zajet si pro ně s vozíkem přímo na kompostárnu v Hrušově, kde za tunu kompostu zaplatí 363 korun a za tunu substrátu 605 korun," říká mluvčí OZO Ostrava Vladimíra Karasová. Zájemci si mohou navíc objednat i jejich přepravu na místo určení. ,,V loňském roce jsme na kompostárně prodali celkem 764 tun kompostu a 2783 tun substrátu, ve sběrných dvorech pak přes 5 tisíc pytlů kompostu a přes 10 tisíc pytlů zeminového substrátu," dokládá Karasová zájem zákazníků o tyto výrobky.

ozo

Hnojivo KOMPOZO se vyrábí ze svezené zeleně, tedy biologicky rozložitelného odpadu rostlinného původu. Zeminový substrát pak OZO vyrábí smícháním kompostu se zeminou - výrobek se tedy hodí pro úpravy terénu a přímé osévání.

Obyvatelé Ostravy mají také možnost odevzdávat ve sběrných dvorech biologicky rozložitelný odpad. Pokud ho nekompostují sami na zahrádce, mohou ho také sbírat do hnědých BIO popelnic, které v loňském roce Ostrava zavedla do svého systému nakládání s komunálními odpady. ,,K dnešnímu dni svážíme zeleň z 11 416 hnědých popelnic v systému města a dalších 465 nádob v Ostravě obsluhujeme v rámci placené služby. I letos tedy máme o dostatek rostlinného odpadu na výrobu kompostu postaráno," vysvětluje dále Karasová s tím, že kdo z Ostravanů loni nestihl o BIO popelnici požádat, může tak na ostravském magistrátu učinit letos nebo kdykoli v budoucnosti.

OZO má navíc za sebou první zimní období svozu zeleně. BIO popelnice zahrnuté do městského systému nakládání s odpady jsou totiž během zimních měsíců sváženy s nižší frekvencí. ,,První zkušenosti ukazují, že v zimě je v hnědých nádobách výrazně méně odpadu. Jedná se především o slupky a natě ze zeleniny a ovoce. Ověřili jsme si také, že v mrazech tento mokrý odpad v popelnicích přimrzá, takže se sváží trochu složitěji. Jen pro srovnání - loni byl nejsilnější srpen, kdy jsme z nově zavedených BIO popelnic svezli 1150 tun zeleně, v lednu 2017 to bylo jen 40 tun," uvádí Karasová. Od dubna už ale začne běžný svoz bioodpadu jednou za 14 dní a na kompostárnu začnou opět proudit stovky tun trávy ze zahrádek a z údržby veřejné zeleně. Z trávy smíchané s dřevní štěpkou pak s přispěním kompostovací techniky vzniknou nové hromady kompostu. ,,Je dobře, že se rostlinný materiál v podobě kompostu vrátí zase zpět do půdy
a obohatí ji potřebnými živinami. Tak vypadá recyklace v praxi,"
dodává na závěr Karasová.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Těžební unie
7
9. 2021
7-9.9.2021 - Veletrh, výstava
Brno-Líšeň, Lesní lom
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí